Kurban Eti Nasıl Saklanır?

Kurban eti nasıl saklanır, kurban eti saklama yöntemleri Kurban Bayramı yaklaşırken en çok merak edilenler arasında yer alıyor. Tuzlayarak, dondurarak et nasıl saklanır?

Bayram yaklaşıyor. Kurban eti tuzlayarak, dondurarak, tütsülenerek saklanabilir. Etleri kullanım durumunuza göre muhafaza etmelisiniz. Kurban eti nasıl saklanır sorusunun cevabı olan yöntemler:

Eti Tuzlayarak Saklama

Kuru ya da sulu tuzlama işlemi yapılabilir. Kuru tuzlamada et parçaları doğrudan tuz ile veya nitrit/nitrat karışımı, baharat ve salamura yardımcı maddeleri ile yapılır. Yaş tuzlamada ise salamura kullanılır. Etin salamurada bekleme süresi değişmekle birlikte ortalama 48-72 saattir.

Eti Tuzlayarak Taşıma

Et Nasıl Tütsülenir?

Et ve ürünlerinin tütsülenmesinde gürgen, meşe, kayın, ıhlamur, akçaağaç, elma ve kiraz gibi katranı az olan ağaçlar kullanılır. Bu tür ağaçların yanması ile yaklaşık olarak 250 kadar uçucu aromatik bileşik açığa çıkar ve tütsüleme olayını gerçekleştirir.

Et Nasıl Kavrulur?

Et kavrularak kavurma olarak bilinen yöntem ile muhafaza edilir. Etlerinizi sudan geçirin. Üzerindeki kanın temizlendiğinden iyice emin olun. Daha sonra etleri doğrayın. Eğer düdüklü tencereniz varsa etleri tencerenin içerisine atın. Bir adet soğanı ekleyin.

Düdüklü tencerenin içerisine su koymanıza gerek yok et kendi suyu ile pişecektir. Kısık ateşte 40 veya 45 dakika kadar pişirdikten sonra tencerenin altını kapayın. Tencerenin soğumasını bekledikten sonra kapağını açın. Tereyağı ve çeşitli baharatlarla etinizi kavurun.

Etler pişirildikten sonra kaplara doldurulur ve üzeri bir tabaka yağ ile örtüldükten sonra kapaklar kapatılır, + 4ºC‟nin altındaki sıcaklıklarda muhafaza edilir.

Kavurma

Et Buzlukta Nasıl Saklanır?

Çeşitli kesim hayvanlarına ait gövde veya parça halindeki etlerin uzun süre bozulmadan muhafazası için uygulanacak en iyi yöntem dondurmadır. Buzdolabı poşetine konular etler doğrudan buzluğa konulabilir. Poşetin ağzı sıkıca kapatılmalıdır. Dondurulmuş etler – 15 ºC ile – 18 ºC arasında muhafaza edildikleri takdirde herhangi bir kalite değişimine uğramadan 12-15 ay dayanır.

İyi bayramlar dileriz, afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu