Kuru çiçek ile yaratıcı tasarımlar

Çiçekler doğru yöntemler ile kolaylıkla kurutulabilir.

Çiçek kurutmaya başlamadan önce, her çiçekten kuru çiçek elde edilemeyeceği bilinmelidir. Çiçeğin taç yapraklarının ve dokusunun kurumaya elverişli olması gerekir. Kurutulabilen çiçekler arasında; gül, kasımpatı, statis, yıldız çiçeği ve ortanca bulunur.

Vazoda yer alan kesme çiçeklerin kafa kısımları, dik pozisyonları muhafaza eder haldeyken çıkarılır. Çiçeklerin vazoda uzun süre bekletilmesi, bitkilerin formunu bozacağından önerilmemektedir. Aşağı doğru kafaları sarkan çiçeklerin, sağlıklı bir şekilde kurumaları mümkün değildir. Bu nedenle kesme çiçekler saplarından bağlanır. Ardından güneş alan, aydınlık bir yerde ters çevrilerek asılır. Mekânın nemden uzak olması önemlidir.

Çiçeğin türüne göre kurumaya bırakılan bitki, 1-6 hafta arası bekletilebilir. Kuruduğundan emin olmak için, el ile kontrolünün yapılması önerilir. Kuruyan çiçek, bulunduğu yerden alınıp, kullanılabilir. Ancak, kuruyan çiçeklere mümkün olduğunca az temas edilmesi önerilir. Ayrıca, belli aralıklar ile üzerindeki tozların temizlenmesi tavsiye edilir. Bunun için, fön makinesinin soğuk ayarı kullanılabilir.

Siz de, bu öneriler eşliğinde sevdiğiniz çiçekleri kurutabilir ve kuru çiçekler ile kendi tasarımlarınızı yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu