Kuru Çiçekler Nasıl Canlanır?

Saksı çiçekleri bulundukları ortama göre farklı şekillerde bakıma ihtiyaç duyarlar.

Evde özenle büyüttüğünüz çiçeğiniz, bakımını düzenli şekilde yaptığınız halde zamanla kuruyabilir, solabilir. Tüm bitkilerin birbirinden farklı istekleri olduğunun bilincinde olarak isteklerini kavramanız gerekir. Böylece çiçeklerinizi yeniden canlandırabilirsiniz.

Kurumuş Çiçeklerin Canlandırılması

Hastalığını belirleyin. Öncelikle bitkinizin neden kurumaya başladığını gözlemleyin. Sorun sulama düzeni, sıcaklık, güneşin geliş açısı olabilir. Sorunun ne olduğunu belirleyerek doğru çözüme ulaşabilirsiniz.

Toprağı havalandırın. Tüm bitkilerin toprakları zaman zaman havalandırılmalıdır. Toprağın su ve hava geçirgenliği iyi olmalıdır. Bitkinizin ne tip bir toprağa ihtiyaç duyduğunu öğrenin ve buna gire bir toprak kullanın.

Bitkiyi fazla sulamayın. Solmuş çiçeğin daha çok sulanarak canlanacağını düşünmek doğru değildir. Çoğu bitki suya doymamış nemli ortamda yaşamayı sever. Bu sebeple toprağın üst bölgesi hafif nemli olacak şekilde sulanmalıdır. Altta biriken fazla suyu bitkinin emmesine izin vermeyin.

Sağlıklı bölümleri kurtarın. Eğer bitkiniz kurtulamayacak durumdaysa sağlam kısımları kurtarmalısınız. Sağlam dalı kesip başka bir yere dikebilirsiniz. İlk haftalarda diktiğiniz bitkiyi azar azar sulayın ve köklenmesini sağlayın.

Güneşli alanları değerlendirin. Bazı bitkiler doğrudan güneş almak isterken bazı bitkilerin doğrudan güneş ışığına maruz kamları kurumalarına sebep olabilir.Bitkinizin güneş ihtiyacını öğrenin. Eğer bitkiniz gölge bir yerdeyse güneşli bir alana taşıyın. Kurumuş dalları kesin ve az az sulayın.

Evinizdeki ya da bahçenizdeki çiçeklerin canlanması için; çiçeklerin aldığı güneş miktarını ayarlama, toprakta gübreleme yapma ve sulama düzenine dikkat etmek gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu