Kuru Fasulye Nasıl Pişirilir?

Fasulye, bütün dünyaya yayılmış bir bitkidir. Fasulye taze sebze olarak, Türkiye’nin hemen hemen her yerinde yetiştirilebilir.

Fasulyenin, kuru fasulye olarak yenen çeşitleri barbunya, şeker fasulyesi ve selanik fasulyesidir. Kuru fasulye ayrıca, Türk halkının en çok tükettiği hububatların başında gelen bir besindir.

Kuru fasulye pişirirken ilk olarak, fasulye içi soğuk su dolu tencerenin içine koyulur. Bu şekilde, tuz atmadan 15 dakika kadar kaynatılır ve ateşten alınıp, iyice süzülür. Sonra, fasulye içi kaynar su dolu tencere içine koyulur ve pişirme süresinin yarısında tuzu ilave edilir. Bu şekilde hazırlanan fasulye yemeği daha lezzetli pişirilmiş olunur.

Kuru fasulyeyi dağılmadan pişirmek için, fasulyeler yarı piştikten sonra, tuzunun, salçasının ya da domateslerinin katılması tavsiye edilir.

Kuru fasulyeyi haşladıktan sonra, suyunun dökülmemesi önerilir. Bu su soğuduktan sonra, bitkileri sulamak için kullanılabilir. Fasulyenin haşlama suyu, bitkiler için çok sağlıklı ve yararlıdır.

Siz de, bu öneriler ile çok doyurucu olan ve aynı zamanda enerji veren kuru fasulye yemeğinizi, daha lezzetli bir şekilde pişirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu