Kuru Temizleme Yapılan Kumaş Çeşitleri

Kuru temizleme, özel kimyasallar ve sistemi ile kumaşın zarar görmede temizlenmesi işlemine denir.

Çeşitli özel kumaşların elde ya da makinede yıkanması sonucu oluşabilecek yıpranmaları engellemek amacıyla kuru temizleme yöntemine başvurulur.

Kuru temizleme hem kumaşın nitelikli şekilde temizlenmesini sağlar, hem de kumaşın zarar görmesini engeller. Genellikle ceket, takım gibi klasik giyim ürünlerinin temizliğinde kuru temizleme yöntemi tercih edilir.

Kuru temizlemeye verdiğiniz kıyafetlere öncesinde hiçbir işlem uygulamamalısınız. Yıkamak ve ütülemek kıyafet üzerindeki lekenin sabitlenmesine neden olur ve çıkarılmasını güçleştirir.

Lekelenen kıyafeti zaman kaybetmeden kuru temizlemeye vermelisiniz. Leke ne kadar beklerse, o kadar yerleşir ve temizlenmesi de o oranda zorlaşır.

Kuru temizlemeye vereceğiniz kıyafetlerin üzerine iliştireceğiniz ufak notlarla, lekeyi tanımlayabilirsiniz. Lekenin kahve mi, mürekkep mi, yoksa boya lekesi mi olduğunu belirtirseniz, kıyafete gereksiz işlem uygulanmasını önlemiş olursunuz.

Kumaş Çeşitleri

Kumaş çeşitleri, kıyafetlerin normal temizleme yöntemiyle ya da kuru temizleme şeklinde yıkanabilmesinde belirleyici rol oynar.

Sentetik deriler, süetler ve yoğun pamuklu kıyafetler haricinde her türlü kumaşta kuru temizleme uygulanabilir. Kıyafetlerin etiketinde yıkanma talimatları vardır. Buradan bakarak da kuru temizleme yapılıp yapılamayacağını öğrenebilirsiniz.

Polyester, polyester licra, akrilik, pamuk akrilik, polyester viskon, pamuk, keten, viskon keten, viskon keten licra, straygarn, yün poplin gabardin, twist gabardin , canvas, ribbs, ribbstop, corduroy, satın, herrindbon, fantasy cotton pes mix , polyester viskon licra, pamuk polyester, cotton elasten, denim, kadife, keten linen.

Özellikle yünlü kumaşlar, kaşmir, ipek, deri giysileri evde yıkamak yerine kuru temizlemeye vermeyi tercih edebilirsiniz. Deri, yün, ipek gibi kıyafetler yıkandıklarında çekebilirler. Hem şekillerinin değişmesini hem de renk atması önlemek için bu tür kumaşları kuru temizlemeye verebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu