Kurumuş Yemek Kalıntıları Nasıl Çıkar?

Kurumuş yemek kalıntıları bulaşıkların temizlenmesini güçleştirir. Mutfakta biriken bulaşıkları bekletmeden temizlemelisiniz.

Tezgahta biriken tencere, tavalarda kuruyan yemek kalıntılarını çıkarmak zordur. Bu sebeple bulaşıkları bekletmeden yıkamalısınız. Fakat vaktiniz olmadığı için yıkayamadığını bulaşıklarda oluşan kurumuş yemek kalıntılarını çıkarmak için evinizde temizlik malzemesi hazırlayabilirsiniz.

Malzemeler

  • 1 fincan kabartma tozu
  • 1/2 su bardağı tuz
  • 1/2 fincan sitrik asit
  • Küçük karıştırma kabı
  • 2 çorba kaşığı bulaşık sabunu
  • Sprey şişesi
  • Su

Hazırlanışı

Kabın içinde pişirme sodası, tuz ve sitrik asidi koyun. Pişirme sodası yemek kalıntılarının çözülmesini sağlayarak çıkmalarını kolaylaştıracaktır. Sitrik asit de hazırlayacağın temizlik malzemesinin köpüklenmesini sağlar.

Kaba koyduğunuz malzemeleri iyice karıştırın. Ardından kaba bulaşık sabununu da ilave edin. Yavaşça karıştırın.

Sprey şişesinin içine su doldurun. Malzemeleri koyduğunuz kaba bu sprey şişesinden yavaş yavaş su fışkırtın. Malzemeler nemli kuma benzer hale gelene kadar su fışkırtmaya devam edin.

Nemli kum kıvamına gelen malzemeyi çorba kaşığıyla alın ve elinizde sıkarak top haline getirin. Bütün malzemeyi bu şekilde top haline getiren. Hazırladığınız topları bir gece boyunca bekletin.

Bir gece bekledikten sonra kuruyan topları bir kaba koyun. İhtiyacınız olduğunda su dolu kabın içine bir top atın, kirli bulaşıkları bu kabın içinde yıkayın. Dilerseniz kirli tencereye su doldurup bir top onun içine atabilir, diğer kirli bulaşıkları da bu suyun içinde beklettikten sonra yıkayın.

Hazırladığınız toplardan koyduğunuz suda beklettiğiniz bulaşıklardaki yemek kalıntılarının sabah kalktığınızda geçmiş olduğunuz göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu