Kuş Tüyü Yorgan Nasıl Yıkanır?

Kuş tüyü yorganlar, rahat olmaları ve sıcak tutmaları sebebiyle tercih edilirler. Kış mevsiminin vazgeçilmez parçası olan kuş tüyü yorgan basit birkaç yöntemle temizlenebilir.

Sıcak havalar geliyor, bahar kapıda. Kuş tüyü yorganlar da bir sonraki kışa kadar dolaplara kaldırılacak. Elbette güzelce yıkandıktan sonra. Kuş tüyü yorganları kuru temizlemeye para vermeden evde kendiniz yıkayabilirsiniz.

Kuş Tüyü Yorgan Nasıl Temizlenir?

Kuş tüyü yorganlar yılda iki kez yıkanmanız önerilir. Yıkamadan önce kuş tüyü yorganın söküğü olup olmadığını kontrol edin. Yıkamadan önce, varsa söküğünü dikmeniz gerekir.

Eğer makineniz yüksek kapasiteli ise kuş tüyü yorganı makinede yıkayabilirsiniz. Yüksek kapasiteli çamaşır makineniz yoksa kuş tüyü yorganı elde yıkamanız gerekecek.

Kuş Tüyü Yorgan Yıkama

Makinenizi hassas ve ılık sı sıcaklığı içeren programa ayarlayın. Eğer yorganınız beyazsa deterjan gözüne beyazlatıcı koyabilirsiniz. Eğer kuş tüyü yorganın etiketinde çamaşır suyu kullanılması önerilmiyorsa çamaşır suyu kullanmamalısınız. Makineyi çalıştırıp 1-2 dakika bekleyin. Ardından kuş tüyü yorganı makineye koyabilirsiniz.

Yıkama işlemi bittikten sonra makineyi durulama programında tekrar çalıştırın. Böylece yorgan deterjandan tamamen arınacaktır. Yorgana makinede sıkma işlemi uygulamayın. Zarar görebilir.

Kuş Tüyü Yorgan Kurulama

Eğer varsa kuş tüyü yorganı kurutucunuzda kurutabilirsiniz. Çamaşır kurutma makinesini düşük sıcaklıkta çalıştırın. Böylece kumaşı zarar görmeyecektir.

Kurutma topu, bağcıksız bez ayakkabı veya tenis topunu bir çorabın içine koyup çorabın ucunu düğümleyip kurutucu makinesinin içine atın. Bu malzemelerden yorganın eski formuna kavuşmasını sağlar.

Kurutucuyu sürekli kontrol edin ve yorganın düzgün şekilde kuruyup kurumadığından emin olun. Kurutma işlemi birkaç saat sürecektir.

Kuş tüyü yorganı ipe asarak kurutmamalısınız, küflenebilir. Açık havada kurutacaksanız, yorganı temiz bir yere sermelisiniz. Küflenmemesi için de güneşli bir havayı tercih etmesliniz.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Kuş tüyü yorganı yatağınızı ya da dolabınıza kaldırmadan önce iyice kuruduğundan emin olun.
  • Kuş tüyü yorganlar tozu çok toplayacağı için çok sık yıkamaya özen gösterin.

Bu yöntemi kullanarak kuş tüyü yorganları evde kendiniz kolayca temizleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu