Bahçe

Kuşkonmaz Bitkisi

Yabani olan türleri ılıman iklimlerde yetişen kuşkonmaz bitkisi, sebze olarak yenmekte ya da süs amacıyla yetiştirilmektedir.

Kuşkonmaz üretilme oldukça zahmetli bir bitkidir. Bir kez yetiştirildiğinde 15-20 yıl süreyle ürün verir. Ekilmesinin ardından ilk iki yıl ürünsüz geçer.  Üretilmesi tohumlarıyla olur.

Kuşkonmaz

İklim isteği

Kış soğukluğundan ve yaz sıcaklığından etkilenmez. Toprak altında kalan kısmı aşırı soğuklara dayanır. Çok soğuk bölgelerde bile yetiştirilebilir.

Sürgün gelişmesi 12 derece ile başlar, bitki 18 derece etkinliğe ulaşır. Hasat döneminde sıcaklık 15-18 derece olmalıdır. Hasattan sonra sıcaklığın çok artması bile bitki için sorun yaratmaz.

Hasat zamanında uzun süreli ve şiddetli yağışlara maruz kalmamalıdır. Üretimine en uygun yerler 1200 metre yüksekliğe kadar çıkabilen geniş ovalardır.

Toprak isteği

Farklı toprak türlerine uyum sağlayabilir. Kumlu topraklarda da ağır killi topraklarda da yetiştirilebilir. Toprak geçirgen yapıda olmalıdır. Hafif bünyeli, kumlu, kumlu-tınlı, tınlı-kumlu ve hafif kireçli topraklar kuşkonmaz bitkisi için uygundur.

Kuşkonmaz

Sulama

Fidesi yetiştirilirken sık ve az su verilmelidir. Aşırı sulama, mantar hastalıklarına sebep olur. Pençelerin hendekleri dikiminden sonra yine az sulamak gerekir.

Gübreleme

Kuşkonmaz bitkisinin yetiştirildiği bahçe organik madde açısından yetersizse düzenli gübreleme yapılmalıdır. İlk gübreleme nisan mayıs aylarında yapılır. Haziranda bir kez daha gübre verilir. Sonbaharda ise  fenni gübre verilebilir.

Bakım işlemleri

Pençelerin dikiminden sonra dikim hendekleri toprakla doldurularak kuşkonmaz bitkisinin normal sıraları ortaya çıkar. Bitkinin ilk iki yılında hasat edilmeyen sürgünleri sonbaharda sararıp kuruyunca, bunlar kesilip bahçe dışına atılmalı, mümkünse yakılıp yok edilmelidir. Böylece bitkiye dadanacak zararlı ve hastalıkların yok edilmesine yardımcı olunur.

Hasat

Kuşkonmaz bitkisinden, ilk iki yılında ürün alınmaz. Üçüncü yıldan itibaren ürün alınır. Ürün alma yıllarının başlamasıyla bitkiden düzgün, beyaz, kartlaşmamış ve iyi nitelikli ürün alınması için kuşkonmaz bitkisi sıralarının üzerine yumuşak topraklar çekilip örtülür.

Kuşkonmaz bitkisinden hasat ilkbaharda yapılır. İlk ürün alma yılında, her bitkiden 2-3 sürgün, sonraki yıllarda 7-8 sürgün, bitki çok güçlüyse 9-10 sürgün alınır. Ürün yani sürgünler kesilir kesilmez nemli bir ortama alınmalıdır.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.

Evhayat'a katılın!

Evhayat'taki yeniliklerden haberdar olmak için abone olun.

Bize katıldığınız için

teşekkür ederiz.