Kuşkonmaz Nasıl Pişirilir?

Asparagaceae familyasından olan kuşkonmaz ılıman iklim bitkisidir. Ülkemizde genelde Ege bölgesinde yetişen kuşkonmaz bitkisi yeşil, mor ve beyaz renklerde olur.

Kuşkonmaz bitkisi Türkiye’nin çeşitli yörelerinde farklı adlarla anılır. Kuşkonmaz adları: Keme dikeni, kedirgen, dilfilcan, tilkişen, ayrelli, tilki kuyruğu.

Kuşkonmaz genelde çorbası yapılarak ya da zeytinyağlı olarak tüketilir. Bunun yanı sıra ana yemeklerin yanında garnitür olarak da yenir. Kuşkonmaz haşlanabilir ya da buharda pişirilebilir.

Kuşkonmaz Nasıl Seçilir?

Yeşil kuşkonmazların uçları kapalı, aralıksız ve sıkı olanları seçilmelidir. Uçları solmuş olan kuşkonmazlar soğuk suda bekletilerek tazelenebilir. Taze kuşkonmaz kullanılacağı zamana kadar ıslak tutulmalıdır. Buzlukta da muhafaza edilebilir.

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz Nasıl Temizlenir?

Kuşkonmazı saplarından 2-3 cm kesin. Kuşkonmazın üzerinde dikenli yapıda minik yapraklar vardır. Bu yaprakları ince uçlu bir bıçakla alın. Daha iyi pişebilmesi için kökteki kalınlığı salatalık soyacağı ile traşlayabilirsiniz.

Kesilmiş halde olan kuşkonmazın temizlenmeye ihtiyacı yoktur. Fakat sapın dibinden açığa çıkan bölümün taze ve nemli görünene kadar kesilmesi gerekmektedir.

Kuşkonmaz Nasıl Yenir?

Kuşkonmazın üstünde sert odunsu kısımları elinizle alın. Sert kısımlar alınınca geriye yumuşak kısım kalır. Yumuşak kısımları yıkayıp kuşkonmazı el ile küçük parçalara ayırın. İsteğe göre dilediğiniz yeşilliklerle kavurun ve üzerine yumurta kırın. Baharat da ekleyerek servis edebilirsiniz.

Eğer haşlayarak tüketecekseniz kuşkonmaz haşlama süresi 2-3 dakikadır, cinsine göre en fazla 7 dakika haşlanabilir. Kuşkonmaz bol tuzlu ve kaynar suda haşlanmalıdır. Haşlanan kuşkonmazı sudan alıp soğuk suya koyun. Soğuk suda 2 dakika tutmanız yeterli. Artık yemeklerin yanında servis edebilirsiniz.

Kuşkonmaz Tarifi İle İlgili Püf Noktaları

  • Kuşkonmazın iyi pişmesi için kalın olan alt orta kısımla aynı kalınlığa getirilebilir.
  • Kuşkonmaz kısa sürede pişer.
  • Kuşkonmaz çiğ de tüketilebilir. Salataya katabilirsiniz.
  • Kuşkonmaz 5 dakika peynir ile fırınlanarak da tüketilebilir.

Kuşkonmazı avucunuzun içine alıp döndürün. Eğer kıtır kıtır bir ses geliyorsa tazedir. Tazeyken aldığınız kuşkonmaz ile lezzetli yemekler yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu