Kuşkonmaz Yemekleri

Kuşkonmazın pazar tezgahlarına çıkmasıyla sofralara da kuşkonmaz yemekleri geliyor.

Kuşkonmaz bahar aylarında taze olarak tüketilebileceği gibi, diğer mevsimlerde de konservesi kullanılabilir. Çorbadan salataya, mezeden sulu yemeğe kadar pek çok kuşkonmaz tarifi vardır.

Kuşkonmazın pişime hazırlanması için önce temizlenmesi gerekir. Öncelikle saplarından (2-3 cm) kesin. Kuşkonmazın üzerinde dikenli yapıda minik yapraklar vardır. Bu yaprakları ince uçlu bir bıçakla alın. Daha iyi pişebilmesi için kökteki kalınlığı salatalık soyacağı ile traşlayabilirsiniz. Kesilmiş halde olan kuşkonmazın temizlenmeye ihtiyacı yoktur. Fakat sapın dibinden açığa çıkan bölümün taze ve nemli görünene kadar kesilmesi gerekmektedir.

Ardından kuşkonmazı nasıl kullanacağınıza karar verin. Kuşkonmazın haşlama süresi 2-3 dakikadır, cinsine göre en fazla 7 dakika haşlanabilir. Sudan çıkardığınızda dik duramıyor olması gerekir. Haşlamayı bol tuzlu, kaynar suda yapmalısınız. Sudan alır almaz soğuk suya koyun. Böylece şeklini muhafaza edecektir. Soğuk suda 2 dakika tutmanız yeterli. Daha fazla tutarsanız tadı bozulur. Ardından ister ızgara yapabilir, isterseniz yoğurtla meze haline getirebilir, isterseniz salatasını yapabilirsiniz. Püre haline getirip çorbasını da yapabilirsiniz.

Kuşkonmaz ile Yapılan Yemekler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu