Kuş Tüyü Yorgan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havalar soğuduğunda, kuş tüyü yorgan, en güzel ısınma yöntemlerinden biri haline gelir. Yorganın kaliteli olması, ısınmak için daha az enerji tüketmenizi ve tasarruf etmenizi sağlar.

Nasıl bir yorgan seçeceğiniz, kişisel tercihlerinize göre şekillenir. Ancak, yorgan satın alırken, temelde dikkat etmeniz gereken birkaç nokta vardır: 

  • Kuş tüyü, ördek ve kaz tüyünden yapılan yastık ve yorganlar için kullanılan genel bir terimdir. Bu tür kuşların ilk kat tüylerinin altında, daha minik tüyler vardır. Bu tüyler, kuşu sıcak tutar. Kuş tüyü yorganlar, hem sağlıklı, hem de konforludur. Yorgan alışverişinizde kuş tüyü yorganlara yönelin. 
  • Dolgu, yastık ve yorganların kalitesini belirler. Daha yoğun dolgulu yorganlar, daha düzgün durur ve daha kalitelidir. Ancak fiyat düştükçe, dolgu da zayıflar ve yorganın içinde zamanla toplanma yapabilir. 
  • Kullanılan tüylerin büyüklüğü de fiyatı etkiler. Kaliteli, büyük tüylerden yapılan yorganlar, daha pahalı ve kalitelidir. Büyük tüyler, daha fazla yalıtım sağlar ve soğuktan daha iyi korur. Sıcaklık beklentinize göre, seçeceğiniz tüy türüne karar verin. 
  • Yorganın kumaşındaki ilmek sayısı da çok önemlidir. Kumaşın bir santimetre karesine düşen ilmek sayısı, yorganın kalitesini ve ısıtma katsayısını arttırır. İlmek sayısı arttıkça, kumaş, kuş tüyünü daha düzgün muhafaza eder. İlmek sayısı az olan kumaşların içindeki kuş tüyü, zamanla topak topak olur. 

Bu noktalara dikkat ederek ve beklentilerinizi göz önünde tutarak, kuş tüyü yorganlardan dilediğiniz özelliktekileri satın alabilirsiniz. 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu