Pilav Nasıl Yapılır?

Bazı pratik yöntemleri izleyerek kusursuz pilav pişirebilirsiniz. Pilav nasıl yapılır?

Pilav pişirmek kimi zaman istendiği gibi sonuç vermeyebilir. Pirincin cinsi ve kalitesi, malzemeler, suyun miktarı ve ateş bu süreci etkileyen faktörlerdir. Bazı hususlara özen göstererek, tane tane pilav pişirmeniz mümkün.

Pirinci önce tereyağı veya bitkisel yağ ile iyice kavurun. Pilavın pişme suyuna iki kahve kaşığı sıvı yağ ekleyin. Bu pirinç tanelerinin pişerken birbirine yapışmasını engelleyecektir.

Pilavı pişirdiğiniz süre boyunca hiç karıştırmayın. Sade pilav pişirirken, pilav suyuna ekleyeceğini iki çay kaşığı limon suyu, pirinçlerin rengini açarak, pilavın daha beyaz olmasını sağlayacaktır.

Eğer pişme süresi sonunda pirinçler hala sertse, üzerine çeyrek ölçü kaynar su ekleyin ve pirinçler suyu çekene kadar ateşte bırakın. Eğer pilav lapalaşmışsa, kapağını açarak, çok kısık ateşte, çatalla havalandırın ve suyunu tamamen çekene kadar hafifçe karıştırın.

Pişirme süresi sona erdiğinde, pilavınızın bulunduğu tencerenin üzerine birkaç kat kağıt mendil koyun ve kapağı kağıt mendillerin üzerine kapatın. Pilav ub şekilde dinlenirken, kağıt mendiller buharı çekecek ve pirinç tanelerinin iyice belirginleşmesine neden olacaktır.

Pilavı servis ederken, avuç içi büyüklüğünde, ufak bir çukur tabağınızı kullanarak şıklık yaratabilirsiniz. Pilavı ufak çukur tabağın içine doldurun ve üzerine kepçe ile hafifçe bastırın. Üzeri düzleştiğinde, servis yapacağınız tabağa yavaşça alt üst ederek, yerleştirin. Çukur tabağı yavaşça kaldırdığınızda, pilavınızın çukur tabağın şeklini aldığını göreceksiniz. Dilerseniz, pilav tepeciğinin üzerini yeşillik veya baharat ile renklendirebilirsiniz.

Bu yöntemleri izleyerek, evdeki herkesin afiyetle yiyeceği bir pilav hazırlamış olacaksınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu