Küvet ve Duş Teknesi Nasıl Temizlenir?

Banyo kişisel temizliğin yapıldığı alan olduğundan hijyeni oldukça önemlidir. Küvet ve duş teknesi temizliği de sağlık açısından önem arz etmektedir.

Havaların ısınmasıyla birlikte banyo kullanımı da artacaktır. Bu durumda özellikle küvet ve duş teknesi gibi alanların temizliği daha da önem kazanıyor. Bu alanlarda sık kullanıma bağlı olarak bakteri, mantar vs. gibi sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunları engellemek için düzenli temizlik yapmanız gerekmektedir.

Küvet

Temizlik başlasın

Küvet ve duş teknesi ile aksesuarlarında bir arıza varsa öncelikle arıza giderilmeli, ardından temizlik yapılmalıdır.

Öncelikle kullanılmış sabun, şampuan gibi malzemeler başka bir yere konmalıdır. Tıkalı giderler açılmalı, kimyasal malzeme kullanılacaksa maske takılmalıdır.

Küvet ve duş teknesi temizlendikten sonra kaba ve yağlı kirlerin çözülmesi, deterjanın akıp gitmesi için sıcak su ile çok iyi durulanmalıdır.

Durulanan küvet ve duş teknesi çok iyi kurulanmalıdır. Gider deliğinde toplanan saç, kıl vb. gibi atıklar kesinlikle alınmalıdır.

Klozet ve bide temizliğinde kullanılan fırça, sünger, kurulama bezleri küvet ve duş teknesi temizliğinde kullanılmamalıdır.

Küvet

Malzemeler

  • Temizlik eldiveni
  • Temizlik süngeri
  • Kireç önleyici temizlik deterjanı

Küvet ve duş teknesi için çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Çamaşır suyunu birkaç yere döküp fırça ile fırçalayın ve bol su ile durulayın.

Duş başlığı, armatür ve benzer yüzeylerde de çamaşır suyu kullanabilirsiniz. Armatürün etrafındaki kireç lekeleri için de yine kireç sökücü sprey işinize yarayacaktır.

Duşakabin veya duş teknesinin kenarlarında küf lekeleri varsa, yarım su bardağı limon tuzunu 2 su bardağı suyun içinde eritip küflü bölgeleri bu karışıma batırdığınız bir pamukla silin.

Küveti silmeye başlamadan önce ılık su ile iyice her yerini ıslatın. Ilık su küvet içindeki kirlerin kabarmasını sağlayacaktır. Böylece küveti temizlemek daha kolaylaşacaktır.

Islak küvete kireç önleyici deterjanı sıkın. Daha sonra sünger yardımıyla deterjanı küvetin içine yayın. Deterjanı yaydıktan sonra etkisini göstermesi için beş – altı dakika bekleyin.

Bekledikten sonra yumuşak bir süngerle küveti iyice ovun. Ovma işlemini tamamladıktan sonra, sıcak su ile küveti durulayın. Musluklarda leke oluşmasını önlemek için kuru bir bezle musluklarınızı kurulayabilirsiniz.

Küvetteki musluğu temizlemek için fırça kullanabilirsiniz. Ayrıca muslukları temizlerken süngerin ya da bezin üzerine sıkacağınızın az miktardaki diş macunu musluklarınızın parlamasını sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. iyi günler banya teknemizde lekeler oluştu ve ne yapsak çıkmadı acaba nasıl çırtırız yardımcı olurmusunuz. şimdiden teşekkürler.

    1. Merhaba Ömer Bey,

      Klozette oluşan lekelerden kurtulmak için bikarbonat kullanabilirsiniz. Klozetin içine bikarbonat serpiştirin ve beş – on dakika bekleyin. Klozeti daha sonra bir fırça yardımıyla ovun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu