L plan salon düzeni için öneriler

L plan salon düzeninde iki farklı plan düşünülebilir. Salonun dikdörtgen kısmı ayrı, kare kısmı ayrı olarak fonksiyonellik sağlanabilir.

Salonun en büyük parçası, odanın odak noktasının tam karşısına yerleştirilir. Örneğin, en büyük parça kanepe ise, onun şömine ya da pencerenin karşısına yerleştirilmesi uygun olur.  Sonra, diğer oturma ünitesi, kanepenin 90 derece yanına yerleştirilir. Böylece, bir L oluşturulur.

Yemek masasının, çapraz bir şekilde yerleştirilmesi önerilir. Ölçüsü büyük olan yemek masasının, odadaki en uzun duvara paralel olarak konumlandırılması tavsiye edilir.

Mekânda boş kalan alanlar ise, en büyük mobilyanın etrafından başlanarak doldurulur.  Burada, ihtiyaç doğrultusunda ürün yerleştirilmesi ve boş alanın ölçüsüne dikkat edilmesi önerilir.

Mobilya gruplarına uygun, doğru model ve renkte halı seçimi yapılması tavsiye edilir. Son olarak, aydınlatma elemanının seçilmesi önerilir. Salonda, hem sarkıt,  hem de yerden aydınlatma bir arada kullanılabilir. Böylece, sarı ve beyaz ışık olmak üzere iki kullanım seçeneği oluşur.

Siz de, bu öneriler doğrultusunda, L plan salon düzeninizi, kendi zevkinize göre tasarlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu