Lale Nasıl Yetiştirilir?

Baharın gelişini müjdeleyen çiçeklerin başında lale gelir. Sanılanın aksine lale yetiştirmek kolaydır. Lale yetiştirmede çiçek açan süreyi en iyi şekilde değerlendirmek önemlidir.

Lale yetiştirmede en önemli kural kış aylarında oda sıcaklığının 12 derecenin altında olmamasıdır. Lale çiçeği genellikle baharda çiçek açar ve çiçeklerini kış aylarına doğru dökerek bir dinlenme sürecine girer.

Lale Yetiştirme

Lale çiçeği doğrudan ışık almayı sevmez, dolaylı ışıktan faydalanır. Saksıda yetiştirecekseniz 15 santim derinliğinde bir saksı tercih etmelisiniz.

Lale soğanını saksının derinliğine göre 5 santim kısa olmasına dikkat edin. Saksının alt kısmına 5 santim kadar toprak koyun ve toprağı sıklaştırın. Lale soğanlarını aralarında 4-5 santim mesafe olacak şekilde ve sivri tarafları yukarı bakar biçimde toprağa yerleştirin. Kalan boşluğa da toprağı ekleyin ve can suyu dökün.

Laleler soğuğu sever. Fakat fazla soğuk da zarar verebilir. Bu aşamayı doğru değerlendirmek için soğanları bir süre buzdolabında bekleterek biyolojik yapısının harekete geçmesini sağlayabilirsiniz. Ilık ortama alındığında laleler topraktan çıkacaktır.

Topraktan çıktıktan sonra gölge ve serin bir ortamda bulunan laleler, daha uzun ömürlü olacaktır. Kuru havalarda laleyi sulamayı ihmal etmemelisiniz. Lalenin çiçekleri uzadığında kesmelisiniz, böylece bir sonraki sene çiçeklenmesi sağlıklı olacaktır.

Lale Çiçeği

Yetiştirdiğiniz lalelerin tekrar çiçeklenmesini istiyorsanız en uygun zaman nisan ayıdır. Kökünden ayırdığınız laleyi, bekleme yapmadan yeniden ekin. Böylece lale tekrar çiçeklenecektir.

Lale Nasıl Sulanmalıdır?

  • Yaz aylarında su miktarı artırılmalıdır.
  • Su toprağın tamamına ulaştırılmalıdır.
  • Hep aynı ölçüde, aynı günde ve aynı kaptan sulama yapılmamalıdır.
  • Lalede bir değişiklik görülmedikçe kap, ölçü ve su miktarı değiştirilmemelidir.
  • Kış aylarında soğuk çeşme suyu vermemelisiniz.

Lale Nasıl Bakılır?

  • Lale hava etkilerinden korunmalıdır.
  • Kış aylarında soğuktan korunmalıdır.
  • Lale başka cisimlerle temas ettirilmemelidir.

Lale Nasıl Çoğaltılır?

En uygun zaman nisan ayıdır. Çoğaltılması kökten ayırma yöntemi ile yapılır. Çoğaltma sırasında köklerinden ayrılan lale kısa sürede başka saksıya dikilmelidir. Kökten ayrılan bitki kısa sürede çiçeklenir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu