Laminat Parke Nasıl Seçilir?

Laminat parke, yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste konularak sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen kaplama ve döşeme malzemesidir.

Laminat parkenin fiyatı, lamine ve masif parkeye göre daha ucuzdur. Uygulaması, masif parkeye göre daha kolaydır. Ancak doğal görünümü, lamine ve masif parkeye göre daha zayıftır. Zaman içinde kullanımdan kaynaklanan çizilmelerde parkenin değiştirilmesi gerekir. Üzerine sistre ve cila yapılamaz.

Laminat Parke Seçimi

Almadan önce taber birimini sorgulayın. Taber, kaç devir sonucu koruyucu tabakanın aşındığını ifade eden birimdir. Ev için kullanılacak laminat parkeleri 31. Sınıf (31 devir) parkelerdir. Çok fazla hasar görmeyecek kısımlar için bunlar tercih edilir.

32. devir parkeler ise özellikle ayakkabıyla çok dolaşılan yerlerde tercih edilir. Aşırı yoğunluk olan (işyeri gibi) yerlerde ise 33. Sınıf parkeler tercih edilmelidir.

Parke

Parkeyi güvendiğiniz bir yerden satın alın. Alacağınız ürünün yerli mi ithal mi olduğundan emin olun. Ayrıca garantili ürün almaya özen gösterin.

Bunların yanı sıra ürünün ISO 9002 belgesine sahip olması gerekir. Ürünü alırken satıcıya bu bilgiyi sormalısınız.

Laminat Parke ile Masif Parke Arasındaki Farklar

  • Laminat parkenin yüzey kalitesi oldukça yüksektir.
  • Laminat parkenin montaj süresi, masif parkeye göre 8-9 gün daha kısa sürer.
  • Laminat parke Kolay kolay kabarmaz.
  • Masif parkenin yüzey kalitesi düşüktür.
  • Masif parkenin montaj süresi en az 10 gündür.
  • Masif parke neme maruz kalınca hemen kabarma yapar.

Laminat parkelerin türlerine göre zemine çivileme, yüzer sistem montaj ve tutkalla montaj olmak üzere üç yöntemle montajı yapılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu