LED Ampul Ne Kadar Yakar?

Led ampul kullanarak elektrik faturanızı düşürün. Led ampuller, tasarrruflu ampuller ve normal ampullerden daha az elektrik harcar. Bu sebeple led ampul kullanın.

LED ampuller, sağladıkları yüksek enerji tasarrufu ve uzun kullanım ömürleri sayesinde çok kullanılıyor. Peki bu ampulü seçerken neye dikkat etmelisiniz?

Led ampul
Led ampul

Led Ampul Nasıl Seçilir?

Duy tipini seçin

Lambaların farklı duy tipleri oluyor. Aynı armatüre uymazlar. Duyunuza bakın. Led ampulü ona göre seçin. Lamba kutusu ambalajı üzerinde duy tipi bilgisi yer alıyor. Bu sayede kolayca doğru duyu seçebilirsiniz.

Lamba şeklinizi belirleyin

Lambanın şekli, kullanılacak avize tipine bağlı olarak değişiyor. Bir şey vurgulamak için spot tipi lambayı seçin. Spot ışıklar oturma odası ya da hol için uygun olacak. Ancak mutfak, çocuk odası gibi yerlerde standart lambaları seçin. Bunların yanı sıra, mum tipi veya mini golf tipi gibi küçük avizelere uyumlu lambalar da sıklıkla tercih edilen LED lambalardır.

Parlaklığı seçin

Kutunun üstünde yer alan lümen değeri bir lambanın parlaklığını gösteriyor. Vat değeri (W) ise o lambanın harcadığı güç miktarını gösteriyor. Yüksek watt değerinin daha parlak ışık vereceğini düşünülüyor. Ancak bu durum her zaman geçerli değil. Örneğin 60 watt’lık bir şeffaf lamba 20 watt’lık bir şeffaf lambaya göre daha parlak olabiliyor. Fakat 15 watt’lık LED lambadan daha az parlaklığa sahip. Ampul seçerken vat değerine (W) değil, lümen değerine bakın. Seçilen lambanın lümen değeri ne kadar yüksekse, LED lamba o kadar parlak ışık yayar.

İstediğiniz renge karar verin

Lambalar için renk sıcaklığı Kelvin (K); cinsinden ölçülyor. Düşük değerli sıcaklık renkleri (örneğin 2700K) sıcak ve sarı aydınlatma ortamı sağlarken, yüksek değerli sıcaklık renkleri (örneğini 6500K) soğuk ve beyaz renkli aydınlatma ortamı yaratır.

Renk kalitesini önemseyin

Açık havadaki doğal ışığın CRI değeri 100’dür ve diğer ışık kaynaklarının karşılaştırılmasında standart olarak kullanılır. LED lamba seçimi yaparken CRI değerinin 80 ve üzerinde olduğundan emin olun.

Ayarlanabilir parlaklığa ihtiyacınız var mı?

Kutu ambalajının üzerinde parlaklığı ayarlanabilir (dimmable) ibaresi bulunan LED lambaların parlaklığı ile oynanabilir. 2700 K sarı renk sıcaklığı, 2200 K “gün batımı” renk sıcaklığına kadar kısılarak sımsıcak ortamlar sağlanabilir.

Kalite belgelerini kontrol edin

Yeni tebliğe göre enerji etiketindeki verimsiz F ve G enerji sınıfları kaldırılarak, 2 adet yeni enerji sınıfı A+ ve A++ eklendi. Sonuçta en yüksek enerji verimliliği sınıfı A++ oldu.

Led ampul
Led ampul

Led Lamba Nasıl Kullanılır?

2010 yılından itibaren iç mekan aydınlatmasında led lambalar yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Led lambalar, uygulandığı zeminin tümüne yayılma özelliğine sahip bir aydınlatma türüdür. Led lambalar uygulandıkları alanları ön plana çıkarır ve görsel açıdan estetik tasarımlar yapılmasına olanak sağlar. Led lambalar pek çok alanda kullanılabilir. Dolaplarda da şık bir şekilde uygulanabilir. Dolap altlarında ya da üstlerinde, dolap yanlarında hatta dolap içlerinde kullanılabilir.  Hayal gücünüze göre çeşitlendirebilirsiniz.

Dolap içi kullanımda, eğer özellikle dolap içi aydınlatılması hedeflenmiyorsa, camlı dolapların tercih edilmesi önerilir. Aksi durumda ışık dışarıya yansımayacaktır. Televizyon ünitelerindeki camlı dolaplarda led lambaların kullanımı fotoğraf çerçevelerinin, bibloların ve aksesuarların ön plana çıkmasına yardımcı olur. İsterseniz bu alanda kitapları da vurgulayabilirsiniz.

Uzun bir koridorunuz varsa, bu mekana hareket kazandırmak için led lambalardan faydalanabilirsiniz. Bu alandaki dolaplarda led lambalar kullanabileceğiniz gibi, koridor kenarlarından da faydalanabilirsiniz. Led lambaları mutfak dolaplarınızın alt kısmında kullanabilirsiniz. Bunun öncesinde led lambaları yerleştireceğiniz alana taç koyabilirsiniz. Bu görsel açıdan daha iyi bir sonuç elde etmenize yardımcı olur.

Led lambalarının uygulanışı oldukça basittir. Lambayı yerleştirmek istediğiniz yüzeyin ölçüsünü alın. Ve uygun yapıştırıcı kullanın. Ardından led lambayı yüzeye yapıştırın. Led lambaları uygulayacağınız alanın yakınında güç kaynağı olmalıdır. Led aydınlatma bu güç kaynağı sayesinde çalışacaktır. Mümkünse güç kaynağı görünmeyen bir yerde olmalıdır. Böylece kötü bir görünüm oluşmasını engellemiş olursunuz.

Led ışıklar çok çeşitli renklerde olduklarından birden çok seçenek imkanı sunmaktadırlar. Dekorasyonunuza göre dilediğiniz rengi seçebilirsiniz.

Led Ampul Ne Kadar Elektrik Harcar?

LED’ler, yüksek ve düşük hava sıcaklıklarından, darbe ve çarpmalardan etkilenmiyor. Suya ve neme karşı dayanıklı olan LED’lerin, voltaj değişimlerine karşı hassasiyetleri de oldukça düşük. Floresan lambalarda kullanılan enerjinin yüzde 40’ı ışığa dönüşürken, bu oran LED ampullerde yüzde 95 civarında. Bu yüzden 50 watt’lık bir ampulün günlük kullanım süresi 6 saat olarak alındığında kullanım ömrü 2000 saat olurken, 50.000 saatten uzun kullanıma sahip LED lambalarını günde ortalama 8 saat kullandığınızda lambanın kullanım ömrü de 17 yıl olarak hesaplanıyor.

1 led ampul ortalama olarak 8,4 vat tüketiyor. Bu tüketim normal ampüllerde yaklaşık 60 vat iken tasarruflu ampüllerde 13 vat olarak ölçülmüştür. Dolayısıyla led ampul en tasarruflu olan yöntem.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu