Lekeleri Çıkarmak İçin Öneriler

Yemek örtünüze damlayan salça, mutfak aletlerinin üzerindeki etiket lekeleri, fırında kızartma sonrasında oluşan lekeleri dert etmeyin. Lekeleri çıkarmak için öneriler.

Etiket lekesi

Mutfak aletlerinin üzerindeki etiketler zamanla yer yapar ve çıkarmakta zorlanırsınız. Etiketi çıkardığınız zamanda mutlaka bir iz kalır. Mutfak aletlerinin ve süs eşyalarının üzerindeki etiket lekesini çıkarmak için mobilya cilası kullanabilirsiniz. Etiket izinin olduğu yere biraz mobilya cilası sürüp, yumuşak bir bezle silin.

Fincandaki izler

Kahve ve çay zamanla fincanlarda lekeler bırakır. Bu lekeleri çıkartmanın kolay bir yolu var. Nemli bir havluyu deterjanlı suya batırın. Havluyu ile lekeli yeri iyice ovun.
Fincanda oluşan lekeyi çıkarmanın diğer bir yolu da diş macunudur. Lekeli yerleri diş macunu ile silebilirsiniz. Diş macunu aynı zamanda fincanı parlatacaktır. Lekeyi iyice sildikten sonra bardağı durulamayı unutmayın.
Özellikle kahve lekesini çıkarmanın en etkili yolu ise, gliserin kullanmaktan geçiyor. Kuru bir bezi, eczaneden temin edebileceğiniz gliserin ile ıslatıp, lekeli yeri silebilirsiniz.

Fırındaki ızgara lekeleri

Fırının ızgara kısımlarında yapılan et kızartmaları fırını oldukça fazla kirletir. Izgara telindeki lekeleri çıkarmak için, ızgara telini öncelikle ıslatın. Daha sonra aktarlardan temin edebileceğiniz ponza taşıyla lekeleri çıkarabilirsiniz. Bu işlem telin aynı zamanda parlamasını da sağlayacaktır.

Tereyağı lekesi

Tereyağı lekesini çıkarmak için lekelenen kumaşı sabunlu suda kaynatın. Eğer leke kağıt üzerinde ise, kağıdı biraz ıslatıp üzerine un serpin ve kurumaya bırakın.

Ter lekesi

Özellikle yazın sık karşılaşılan bir sorundur. Ter lekelerinden kurtulmak lekeli olan kısmı amonyak şişesinin ağzına tutarak çitileyin. Eğer kıyafetiniz beyazsa, oksijenli su ile de temizleyebilirsiniz.

Mum lekesi

Masanızın ya da sehpanızın üzerine damlayan mum lekesini çıkarmak için lekenin üzerine neft dökün ve beş dakika bekledikten sonra nemli bir bezle silin.

Zeytinyağı lekesi

Zeytinyağı lekesini çıkarmak için bir lokma ekmeği elinizde yuvarlayıp, lekenin üzerinde gezdirmeniz yeterli olacaktır.

Kumaş lekeleri

Bir kumaşı leke çıkarıcı ile silmeden önce tuzlu su ile silerseniz kullandığınız leke çıkarıcı kumaşta iz bırakmaz.

Yumurta lekesi

Yumurta lekelerini su yardımıyla çıkartabilirsiniz. Lekenin olduğu yeri önce soğuk suda bekletin. Daha sonra ılık su ile yıkayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu