Likapa Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

Yaban mersini, ayıüzümü olarak da bilinen likapa fundagiller familyasından ılıman iklime adapte olmuş bir meyvedir.

Likapa Nedir?

Yaban mersini ülkemizde çeşitli adlarla bilinir: Ardahan’da Mosi, Rize’de Likapa, Trabzon’da Ligarba, Karakavuz’da Çalıçileği, Rize Pazar ilçesinde Kaskanaka, Rize Ardeşen ilçesinde Çera (Çela), Artvin’de Morsvi, Mahabak, Mesi; Giresun’da Çalı Çiçeği, Ordu’da Cırtlık Çileği, Yozgat’ta Köpek Üzümü, diğer bölgelerde ise Ayı Üzümü, Çay Üzümü veya Çoban Üzümü.

Yaban Mersini Nasıl Kullanılır?

Likapa pek çok şekilde kullanılmaktadır. Taze meyve olarak, meyve suyu olarak (tek başına veya diğer meyve sularıyla kokteyl yapılarak), ilaç sanayisinde (kuru meyvesi, çiçek, kök ve yaprakları), süt ve süt ürünleri teknolojisinde (dondurma, yaban mersini içeren süt veya yoğurt), kuru meyve olarak, meyveli ekmek, çörek, kek, puding ve pastalarda, baharat sanayisinde, meyve salatalarında, reçel, marmelat ve konserve olarak, çay olarak ve diyet menülerinde kullanılır.

Yaban Mersini Çayı Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı yaban mersini
  • Yarım litre su

Yapılışı

  • Yarım litre suyu küçük bir çaydanlığa koyun. Ardından suya 2 yemek kaşığı yaban mersini kurusu ilave edin. Su kaynamaya başladıktan 2-3 dakika sonra çaydanlığı ateşten alın.

Yaban Mersini Nasıl Kurutulur?

Kurutmak için  olgun yaban mersini tercih edilmelidir. Yaban mersinlerini yıkayın. Ardından sıcak suya batırın ve 30 saniye bekleyin. Ardından Yaban mersinlerini soğuk suda soğutun. Suyunu süzdükten  sonra tepsiye dizin, 55 derece sıcaklıkta 30 saat kurutun.

Yaban Mersini Nasıl Saklanır?

Taze yaban mersini kısa sürede bozulmaya başlar. Bu sebeple kısa sürede tüketilmelidir. Fakat yaban mersini kurutularak saklanabilir. Yukarıdaki yöntemle kuruttuğunuz yaban mersinlerini havayla temas etmeyecek şekilde direkt güneş ışığı almayan, serin bir yerde saklamalısınız.

Taze yaban mersini dondurucuda da saklayabilirsiniz. Taze likapayı bol suda yıkayıp suyunu süzün. Çürümüş olanları ayırın. Uygun bir buzdolabı poşetine koyup poşetin ağzı iyice kapatın. Bu şekilde derin dondurucuya yerleştirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu