Loft Ev Dekorasyonu

Son zamanların en trend stillerinden bir tanesi olan loft dekorasyon, rahat bir yaşam alan vaat ediyor.  

Bright and Industrial Loft in Boston
Görsel: Bright and Industrial Loft in Boston

Kökeni 1980’li yıllara dayanan loft dekorasyon, artık kullanılmayan bina, depo, fabrika gibi alanlarda yapılıyordu. Zamanla ise modern loft dekorasyon örneklerini apartman dairelerine girdiğini görüyoruz. Loft dekorasyon örneklerine özellikle yüksek tavanlı, geniş salonlu evlerde rastlıyoruz.

Bir Daire Nasıl Loft Olur?

Ev geniş olmasa bile yüksek tavanlı olması gerekir. Tavanlı yüksekliği bu tasarımın olmazsa olmazı.

Clocktower Loft
Görsel: Clocktower Loft

Loft dekorasyonda evin bölmelere ayrılması gerekmez. Salon merkez olmak üzere, tüm odalar kapısız olarak tasarlanabilir. Bu tasarım, evde çok kişinin yaşıyor olması durumu da sorun olabilir. Daha çok yalnız ya da çift olarak yaşayanlar için uygun.

Loft dekorasyonda büyük mobilyalar kullanılıyor. Metal, ahşap karışımı büyük mobilyalar bu dekorasyonun gözdeleridir. Diğer önemli bir unsursa aydınlatmadır. Büyük aydınlatma araçları kullanılır.

Loft dekorasyon denince akla salaş evler geliyor. Evin içindeki tesisat borularının görünür halde olması hiç sorun değil. Aksine bu borular dekoratif amaçla kullanılmaktadır.

Filling Station Lofts
Görsel: Filling Station Lofts

Loft Daire Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Loft dekorasyonda eşyaların sade ve sofistike olması gerekir. Mobilyaları bu özelliğe sahip olanlardan seçmelisiniz. Taş heykeller, ham ahşap sehpalar ve endüstriyel mobilyalar alarak başlayabilirsiniz.

Loft dekorasyonda duvarlar genelde boyanmaz. Sıvalı halde bırakabilir ya da tuğla döşeyebilirsiniz. Bu malzemeler eve bohem bir hava katacaktır. Bunun yanı sıra bu imajı verebilecek duvar kağıtları da kullanabilirsiniz.

Reiko Feng Shui Interior Design
Görsel: Reiko Feng Shui Interior Design

Loft ev dekorasyonunda vintage, retro kumaşlar ve deri döşemeler kullanabilirsiniz. Koltukların kol kısmında efektler de tercih edilebilir.

Aydınlatma malzemeleri alırken, evin yüksek tavanını göz önünde bulundurmalısınız. Bunun için üyük avizeler tercih edilebilir.

Downtown Industrial Loft
Görsel: Downtown Industrial Loft

Yüksek tavanlı bir eviniz varsa ve rahat bir yaşam alanı hayal ediyorsanız loft dekorasyon tam size göre olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu