Maden Suyu İle Bitki Sulama

Maden suyu toprağın kimyasal dengesini düzenler ve bitkilere uygun hale getirir. O halde maden suyu ile bitki nasıl sulanır?

Maden suyu, bitki besini ile dönüşümlü kullanılmalıdır. Hatta bitki sulama için üç aşamalı bir yöntem önerilir. Kullanımı için de aşağıdaki tarifi uygulayabilirsiniz.

Maden Suyu ile Bitki  Sulama Tarifi

  1. Öncelikle toprak yıkaması yapılmalı. Bunun için temiz içme suyuna ihtiyacınız olacak. Saksıya temiz içme suyunu dökün. Su saksının alt tabağında kalmamalı, akıp gitmeli. Bunu banyo ya da mutfak lavabosunda yapabilisiniz. Bolca temiz içme suyu kullanarak toprağı yıkayın.
  2. Toprak biraz kuruduktan sonra bitki besinli sulama yapmalısınız. Saksıdaki toprağın yüzeyini, en kenardan başlayarak yavaş yavaş, merkeze kadar daireler çizer gibi dökerek sulayın. Besinli suyun miktarının fazla olması gerekmez. Saece besinli suyun köklere ulaşması gerekir. Saksı alt deliğinden bir iki damla su çıkınca işlem tamamlanmış olur. Yine toprağın kuruması beklenir.
  3. Sıra maden suyu ile sulamada. Maden suyunu yavaş yavaş dökerek toprağı sulayın. Tüm köklere ulaşacak miktarda kullanılması yeter. Sonra sıradaki sulamaya kadar toprağın biraz kurumasını bekleyeceksiniz.

Ardından yinebirinci maddeye dönebilirsiniz. Bu sırayı takip ederek bitkileriniz için bir sulama düzeni oluşturabilirsiniz. İlk üç ayda bitkinizin sağlıklı şekilde geliştiğini göreceksiniz.

Not: Temiz içme suyunun ph7 derecesinde olması faydalı olur.

Kolay gelsin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu