Maille hardal ile kış çorbalarınızı lezzetlendirin

Maille hardal çeşitleri kış çorbalarınıza lezzet ve farklı bir tat katıyor.

Kışın kendisini iyiden iyiye hissettirmeye başladığı bu günlerde, bir kase sıcacık çorba sizi hastalıklardan koruduğu gibi damağınızı da şenlendirir. Yaratıcılığınızı kullanıp Maille hardal çeşitleriyle lezzetlendirdiğiniz çorbalar ise hem iştah açıcı hem de enfes olacak.

Çorbalarda ise sıkça kullanılan Maille hardallar, her türlü çorbaya farklı bir lezzet katıyor. Mutfakların taçlı lezzeti Maille hardalları, sadece et ve aperatiflerin yanında sos olarak değil yemeklere kattığı lezzetle de tüm dünya mutfaklarında kullanılıyor. Ünlü şef Murat Bozok, közlenmiş domatesten brokoli çorbasına, tarhanadan karalahana çorbasına kadar hem doyurucu hem sağlıklı pek çok tarifi Maille hardal çeşitleri ile lezzetlendirmeyi öneriyor.

Çorba yapmanız için mutfakta usta olmanız gerekmiyor. Dünya mutfağının ünlü hardalı Maille en sıradan günlük bir çorbanızı bile daha yaratıcı hale getiriyor. Közlenmiş domates çorbanızı Maille Provensal hardal, brokoli gibi taze sebze çorbalarınızın bir çoğunu Maille Dijon hardal, Karalahana gibi yöresel bir çorbanızı hem taneli hem de Dijon hardal ile farklılaştırmak elinizde…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu