Makarna Pişirmenin Püf Noktaları

Makarna pişirmek her ne kadar kolay olsa da, bazı püf noktalara dikkat ederek, daha lezzetli makarnalar pişirebilirsiniz.

 Makarna pişirirken, kişi başına 100 gr makarna yeterli olur. Makarna pişirirken, yeterli suda ve büyük bir tencere içinde pişirmek gerekir. Ekstra hacim, makarnanın birbirine yapışmasını engeller ve daha çabuk pişmesini sağlar. Suya bir tatlı kaşığı zeytinyağı eklemek de makarnanın birbirine yapışmamasını sağlar.

Suyu kaynatın. Tercihinize göre, iki çay kaşığı tuz ekledikten sonra, makarnayı kaynayan suya katın. Tahta kaşık kullanarak, yavaça karıştırın. Tencerenin kapağını örtmeyin ki kaynayan su taşmasın.

Makarna diri ama yumuşak kıvama geldiğinde pişmiştir. İtalyanlar bu kıvama al dente, yani ‘dişe gelir’ kıvamda adını koyar. Genellikle, Türkler makarnayı biraz daha pişkin tercih eder. Pişme kıvamını kendi tercihiniz doğrultusunda belirleyin. Pişirme süresi makarnanın çeşidine göre değişkenlik gösterir: kalın ya da ince, küçük ya da büyük, kuru ya da taze. Eğer makarna ev yapımı ise, çok kısa sürede pişer. Hazır makarna kullanıyorsanız, daha uzun süre alır. Sürekli kontrol edin ki aşırı pişip, lapalaşmasın.

Piştikten sonra, bir kevgir kullanarak, suyunu süzün ve hemen servis edin. İçi ya da arası harç ile doldurulan makarna çeşitlerinin suyunu süzdükten sonra, mutlaka kağıt havlu üzerinde ıslaklığını alın ve harcı daha sonra kullanın. Soğuk bir salatada kullanmayacaksanız, makarnayı soğuk sudan geçirmeyin.

Bu püf noktalara dikkat ederseniz, daha lezzetli ve kıvamında makarnalar pişirebilirsiniz. Afiyet olsun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu