Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Kadınların her gün kullandığı ve cilt bakımı açısından oldukça önemli olan makyaj fırçaları kullanıma bağlı olarak zamanla kirlenir.

Allık, fondöten, göz farı, ruj gibi makyaj fırçaları belirli aralıklarla temizlenmelidir. Özellikle göz çevresi için kullanılan fırçaların temizliği özen gerektirmektedir. Sık kullanılan allık ve fondötenler de haftada en az bir kez temizlenmelidir.

Hem sağlık açısından hem de ekonomik açıdan fırçaların temizliği ihmal edilmemelidir. Fırçalar pahalı ürünler olduğundan bakımlarını düzenli yaparak kullanım ömürlerini uzatabilirsiniz. Temizlenmedikleri durumlarda sertleşir ve kullanılamaz hale gelirler.

Makyaj fırçası nasıl temizlenir?

  • Derin bir kabın içine 1-2 yemek kaşığı say zeytinyağı ve antibakteriyel sabun koyun. Fırçanızı bu karışımın içine sokun ve makyaj kalıntılarından arınana kadar ovalayın.
  • Ardından ılık suda durulayın.
  • Fırçayı zeytinyağından arındırmak için bir miktar antibakteriyel sabunla ılık su altından iyice durulayın.
  • Dilerseniz sadece antikbateriyel sabunlu su hazırlayarak fırçalarınızı 1-2 saat bu suda bekletebilirsiniz. Fırçalarınızı baş aşağı tutmanız gerekir. Böylece kılların formu bozulmaz.
  • Bu işlemin arından da fırçalarınızı ılık suda iyice durulamalısınız.
  • Ardından kağıt havluyla fırçaların fazla suyunu alın.
  • Fırçalarınızı ya yatay halde ya da baş aşağı duracak şekilde kurumaya bırakın.

Kurutma işlemi için kurutma makinesi kullanılması önerilmez. Kurutma makineleri fırçaların kıllarına zarar verebilir. Makyaj süngerlerinin temizliğinde de aynı yöntemleri kullanabilirsiniz. Malzemelerin zarar görmemesi için işlemleri nazikçe uygulamalısınız.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu