Mangal İçin Et Nasıl Hazırlanır?

Tavuk, kırmızı et ya da balıkları mangalda pişirirken istenilen sonucu elde edebilmek için püf noktalarına dikkat etmelisiniz.

Yaz sezonunda vazgeçilmezlerimizden olan mangal, pişirilecek etin ya da yöntemin yanlış olması nedeniyle, sağlığı tehdit edici olabiliyor.

Oysa sağlıklı bir şekilde hazırlanmış etler, yaz aylarındaki mangal keyfinin vazgeçilmezlerindendir. Peki, mangal için et nasıl hazırlanmalıdır?

Etin yağ dokusu içerisinde kendisinden bulunan yağlar, pişirme esnasında eriyerek ete yeterli lezzeti katar. Ekstra yağ eklemeye gerek yoktur. Özellikle yağlı etleri bir de tereyağında kavurmak son derece sağlıksızdır.

Birden yüksek ateşe konulan etlerin dış yüzeyleri hızlıca pişer, içleri çiğ kalır. Hızlıca pişme sürecinde dışı katılaşan et hem lezzetsiz olur hem de kanserojen maddeler oluşur. Bu nedenle kırmızı etin, uzun sürede piştiği unutulmamalı ve mümkün olduğunca kısık ateşte pişirilmelidir.

Et

Etin mangala hazırlanması

Mangalda pişirilecek etlerin biraz yağlı ve dinlenmiş olması gerekir. Kırmızı et, dananın sır tarafında seçilmelidir. Mangal için bonfile, antrikot, kontrafile iyi seçimlerdir. Hafif yağlı antrikot veya kenarları yağlı pirzola mangalda yanmaz.

Mangal için et alırken, etin pembe renkte ve dinlendirilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Kırmzı etler biraz sert olabilir. Pembe olanlar yumuşak olur ve daha kolay pişerler.

Bonfileyi mangala hazırlarken öncelikle bonfilenin üzerindeki zarları almalısınız. Bonfileyi dövmek yerine elinizle kolayca şekil verebilirsiniz.

Antrikot, bonfileye göre daha fazla sinir ve yağ dokusu barındırır. İsteğe göre şekillendirilip mangalda pişirilebilir. Antrikotu pişirirken sık sık çevirmeli, marine sırasında da kekik kullanmalısınız.

Etler bir gün önceden marine edilmelidir. Etteki enzimler parçalanmış olur ve böylece yumuşar, pişirilmesi ve sindirilmesi kolaylaşır.

Şerit halinde kestiğiniz etleri mangaldan 4-6 saat önce balzamik sirkeye yatırabilirsiniz. Biraz tuz ve biber ekleyerek lezzeti artırabilirsiniz.

Sirke istemezseniz, 250 gram için et için 1 küçük soğan rendesi, yarım bardak süt veya yoğurt, 1 dal binberiye ve tercihe göre baharat kullanarak marine edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu