Mutfak

Mantar Nasıl Saklanır?

Taze mantarı uygun şekilde muhafaza ederseniz birkaç hafta taze kalır. Mantar nasıl saklanır?

Mantar satın alırken beyaz olanlar yerine, üzeri toprak olanların tercih edilmesi önerilir. Zira, beyaz mantarların çeşitli kimyasal işlemlerden geçmiş olma olasılığı yüksektir. Ayrıca açık mantarlardan ziyade, kapalı ve markalı olanların satın alınması tavsiye edilir.

Taze Mantar Nasıl Saklanır?

Mantarları taze bir şekilde buzdolabında muhafaza etmek için, kâğıt torba kullanılması önerilir.

Küçük mantarlar derin dondurucuda saklanabilir. Mantarlar önce iyice yıkanır, istenilen şekilde dilimlenir ve unlanır. Ardından mantarlar, alüminyum folyoya sarılır ve buzluğa yerleştirilir. Mantarlar kullanılacağı zaman da, buzluktan çıkartılır ve çözülmesi beklenmeden kullanılabilir.

Satın alınan mantarların, taze olarak tüketilmesi ve bekletilmemesi önerilir. Hemen tüketimi planlanmayan kültür mantarlarının, kese kâğıdı içinde ve ağzı kapalı olarak paketlenmesi gerekir. Bu şekilde mantarlar, buzdolabının sebze bölümünde saklanabilir. Mantarlar bu sayede, 2-3 gün tazeliğini korur.

Mantarların, hiçbir zaman plastik torbada muhafaza edilmemesi gerekir. Zira mantarlar, yapış yapış olur ve kullanılmaz hale gelir.

Mantar Pişirilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mantar temizlemek oldukça zaman alıcı ve özen gösterilmesi gereken bir iştir. Bunun için en iyi yöntem, mantarı nemli bir bez ile ovmaktır.

Pişirilen mantarların kararmaması için, pişirirken içine yarım limon sıkılır.

Mantar pişirirken, sotelenirken tencere kapağının açık bırakılması tavsiye edilir. Böylece mantarların hem suyunu vermesi, hem de kararması önlenir.

Bu konu hakkında fikriniz bizim için önemli

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

css.php