Mantar Nasıl Saklanır?

Mantar nasıl saklanır? Taze mantar dolapta kaç gün saklanır? Mantar çabuk bozulabilen bir sebzedir. Uygun koşullarda saklanmadıklarında kararmaya başlarlar.

Mantar satın alırken beyaz olanlar yerine, üzeri toprak olanların tercih edilmesi önerilir. Zira, beyaz mantarların çeşitli kimyasal işlemlerden geçmiş olma olasılığı yüksektir. Ayrıca açık mantarlardan ziyade, paketlenerek satışa çıkarılan mantarların satın alınması tavsiye edilir. Çünkü bu mantarlar zehirlenmeye karşı kontrolden geçirilmiş olur.

Kültür mantar yetiştiriciliği, Türkiye’ de 20-25 yıllık bir geçmişe dayanır. Kültür mantarının besin değeri anlaşıldıkça, önemi ve üretimi artmıştır. Günümüzde ise mantar, evlere, mutfaklara daha sık girerek, yemeklerde ve salatalarda çokça kullanılır olmuştur. Kültür mantarı satın alımında ve muhafazasında, dikkat edilmesi gerekli olan bazı noktalar bulunur.

Taze mantar nasıl saklanır?
Taze mantar nasıl saklanır?

Taze Mantar Nasıl Saklanır?

Taze mantarı uygun şekilde muhafaza ederseniz birkaç hafta taze kalır. Mantarları taze bir şekilde buzdolabında muhafaza etmek için, kâğıt torba kullanılması önerilir.

Küçük mantarlar derin dondurucuda saklanabilir. Mantarlar önce iyice yıkanır, istenilen şekilde dilimlenir ve unlanır. Ardından mantarlar, alüminyum folyoya sarılır ve buzluğa yerleştirilir. Mantarlar kullanılacağı zaman da, buzluktan çıkartılır ve çözülmesi beklenmeden kullanılabilir.

Satın alınan mantarların, taze olarak tüketilmesi ve bekletilmemesi önerilir. Hemen tüketimi planlanmayan kültür mantarlarının, kese kâğıdı içinde ve ağzı kapalı olarak paketlenmesi gerekir. Bu şekilde mantarlar, buzdolabının sebze bölümünde saklanabilir. Mantarlar bu sayede, 2-3 gün tazeliğini korur.

Mantarların, hiçbir zaman plastik torbada muhafaza edilmemesi gerekir. Zira mantarlar, yapış yapış olur ve kullanılmaz hale gelir.

Taze mantar dolapta kaç gün saklanır?
Taze mantar dolapta kaç gün saklanır?

Taze mantarın dolapta 2-3 gün dayanabileceğini belirtmiştik. Bunun yanı sıra mantarları dondurucuda 6 aya kadar muhafaza edebilirsiniz. Fakat bundan daha uzun süre saklanan mantarlar besleyicilik özelliklerini kaybederler. Diğer yandan mantarları kurutarak muhafaza edebilirsiniz. Dilerseniz bir bezin üzerine sererek mantarı kurutabilirsiniz.

Pişmiş mantarı da dondurucuda saklayabilirsiniz. Güzelce yıkadığınız mantarları ufak ufak doğrayın. Az yada soteleyin. Fazla yağ kullanmayın, tadını değiştirir. Soğumaya bıraktığınız mantarları buzdolabı poşetlerine yerleştirip dondurucuya koyabilirsiniz. 6 ay içinde tüketmenizi öneririz.

Mantar Pişirilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Mantar temizlemek oldukça zaman alıcı ve özen gösterilmesi gereken bir iştir. Bunun için en iyi yöntem, mantarı nemli bir bez ile ovmaktır.

Pişirilen mantarların kararmaması için, pişirirken içine yarım limon sıkılır.

Mantar pişirirken, sotelenirken tencere kapağının açık bırakılması tavsiye edilir. Böylece mantarların hem suyunu vermesi, hem de kararması önlenir.

Siz de bu öneriler ile çok besleyici ve lezzetli olan mantarlardan satın alarak yemeklerinizde kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu