Mantarın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Mantarın bozulduğu nasıl anlaşılır? Kültür mantarı bozulur mu? Bozulmuş mantar nasıl anlaşılır? Mantar türleri, kısa sürede bozulabildiği gibi, mantar tüketimine bağlı olarak oluşan gıda zehirlenmelerine de sık rastlanmaktadır. İşte mantar hakkında bilinmesi gerekenler.

Antioksidan açısından zengin olan ve birçok mineral barındıran mantarın faydalarından azami düzeyde yararlanmak ve gıda zehirlenmesi gibi olumsuz durumlarla karşılaşmamak için birkaç noktaya dikkat ederek, mantarın taze olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bozulmuş mantar nasıl anlaşılır?
Bozulmuş mantar nasıl anlaşılır?

Bozulmuş Mantar Nasıl Anlaşılır?

 1. Mantarın rengi, bozulup bozulmadığı konusunda bilgi verir. Mantarın şapkasında kararma ya da kahverengi benekler bulunması, mantarın bozulmaya başladığı anlamına gelir.
 2. Mantarın taze olup olmadığını koklayarak da anlayabilirsiniz. Amonyak kokusu, mantarın bozulmaya başladığını gösterdiği gibi, taze mantar topraksı bir kokuya sahiptir.
 3. Kuru, buruşmuş ya da rengi değişmeye başlamış olan mantar da bozulmuştur. Diri görünmeyen mantarları tüketmeyin.
 4. Mantarın yüzeyinin yapışkan olup olmadığına dikkat edin. Üst kısmının bozulmaya başlamasıyla, mantarda yapışkan bir doku oluşmaya başlar.
 5. Alt kısımlara bakara da mantarın taze olup olmadığını anlayabilirsiniz. Mantarın sapında kararma başladıysa, mantarı tüketmeyin.
 6. Kültür mantarları bozulmaya başladığında yumuşamaya ve sulanmaya başlar. Bu yönde değişmiş olan kültür mantarları tazeliğini yitirmiştir.
 7. İstiridye mantarının renginin beyaz ve krem tonlarında olması ve hem geniş şapkasının hem de saplarının diri olması gerekir. Yaprak kısımlarına dokunduğunuzda ufalanan ve sap kısımlarının içi boşalmış olan istiridye mantarlarını almayın.
Kültür mantarı bozulur mu?
Kültür mantarı bozulur mu?

Kültür Mantarı Bozulur mu?

Kültür mantarı alındıktan sonra hemen tüketilmeyecekse hava alacak şekilde muhafaza edilmelidir. Ağzı açık bir kap içerisine koyularak kültür mantarını bir hafta bozulmadan saklayabilirsiniz. Poşet ya da kapalı bir kaba konular kültür mantarı çabucak bozulur. Bir hafta içinde renginin kararmaya başladığını fark edersiniz. Dolayısıyla kültür mantarı bozulur mu sorusunun cevabı evettir.

Mantarın bozulduğu bu yöntemlerle anlaşılır. Bozuk mantar türlerinin tüketilmesi, gıda zehirlenmesi gibi komplikasyonlara yol açabileceğinden, mantar satın alırken taze olup olmadığından emin olmanız önemli olduğu gibi, güvenilirliğinden emin olmadığınız restoranlarda mantar yememeye özen gösterin.

Mantar Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Mantar satın alırken beyaz olanlar yerine, üzeri toprak olanların tercih edilmesi önerilir. Zira, beyaz mantarların çeşitli kimyasal işlemlerden geçmiş olma olasılığı yüksektir. Ayrıca açık mantarlardan ziyade, kapalı ve markalı olanların satın alınması tavsiye edilir.

Mantarın bozulduğu anlaşılır mı?
Mantarın bozulduğu anlaşılır mı?

Mantar Nasıl Temizlenir?

Pişirilmeden önce mantar güzelce temizlenmelidir. Mantar temizlemek oldukça zaman alıcı ve özen gösterilmesi gereken bir iştir. Bunun için en iyi yöntem, mantarı nemli bir bez ile ovmaktır.

 • Üst kısmından tuttuğunuz mantarı sapından ayırın.
 • Siyahlıkların olduğu üst kısımdaki zar bölümünü soyun. Bunun için küçük bir bıçak kullanabilirsiniz. Bıçakla zarın ucunu kaldırın ve elinizle zarı soyun.
 • Zar soyulunca mantarın beyaz kısmı ortaya çıkacaktır.
 • Mantarın sapı için de aynı işlemi uygulayın. Önce uç kısmını kesip atın, sonra sapın zar kısmını soyun.
 • Zarı soyduktan sonra kalan siyah parçaları nemli bezle temizleyebilirsiniz.

Taze Mantar Nasıl Saklanır?

Mantarın bozulduğu bu yöntemlerle anlaşılıyordu. Peki bozulmaması için mantar nasıl muhafaza edilmeli? Mantarları taze bir şekilde buzdolabında muhafaza etmek için, kâğıt torba kullanılması önerilir.

Küçük mantarlar derin dondurucuda saklanabilir. Mantarlar önce iyice yıkanır, istenilen şekilde dilimlenir ve unlanır. Ardından mantarlar, alüminyum folyoya sarılır ve buzluğa yerleştirilir. Mantarlar kullanılacağı zaman da, buzluktan çıkartılır ve çözülmesi beklenmeden kullanılabilir.

Satın alınan mantarların, taze olarak tüketilmesi ve bekletilmemesi önerilir. Hemen tüketimi planlanmayan kültür mantarlarının, kese kâğıdı içinde ve ağzı kapalı olarak paketlenmesi gerekir. Bu şekilde mantarlar, buzdolabının sebze bölümünde saklanabilir. Mantarlar bu sayede, 2-3 gün tazeliğini korur.

Mantarların, hiçbir zaman plastik torbada muhafaza edilmemesi gerekir. Zira mantarlar, yapış yapış olur ve kullanılmaz hale gelir.

Siz de, bu öneriler ile lezzetli mantar yemekleri yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu