Manyas İlkbahar Panayırı

Manyas’ın panayırları ilçe olmadan önceki dönemlerde bugün Bölceağaç Köyü sınırları dahilinde bulunan çınarlık mevkinde yapıldığı yaşlılarca belirtilmektedir. Panayır dolayısıyla yapılan at yarışları ve pehlivan güreşleri bugün dahil yaşlıların dilinden düşmemektedir.

Manyas’ın ilçe olduğu dönemlerde panayır mahalli eski harmanlık mevki denilen yere taşınmış, bilahare günümüzde Yeni Mahalle mevkinde Panayır çayırı olarak bilinen mevkide yapılmaktadır.

İlçedeki panayırlar İlkbahar ve Sonbahar panayırları olmak üzere yılda iki kez yapılmaktadır. İlkbahar panayırı 1 Haziran’da açılıp 4 gün devam etmektedir. Eskiden bu panayır 6 gün devam ediyordu. Sonbahar panayırı ise 15 Eylül’de başlayıp 3 gün devam etmektedir.

Panayır çadırlarının kurulması ile panayır mahalli ışık ve ses bakımından görkemli bir hal almaktadır.

Bu panayırların ilk günlerinde hayvan yetiştiricileri, talep edenlere yetiştirdikleri ürünlerini sunmakta, canlı hayvan alım-satımları gerçekleştirilmekte ve bu gün halk arasında hayvan panayırı olarak bilinmektedir.

Daha sonra panayırların diğer günlerinde, diğer alışverişlerin ve eğlencelerin görüldüğü dönem yaşanmaktadır. Burada birçok aktivite ve alışveriş gerçekleştirmektedir. En gözde eğlenceler, salıncaklar, kayıklar, uçan sandalye, halkacılar, masa topu oyunları gibi eğlenceler olup, tandır türü yemekler ve kol böreği ise meşhur yemeklerdir.

Eski dönemlerde büyük bir kapalı alanda motosikletli cambazların özellikle gözlerini kapatarak yaptıkları gösteriler büyük ilgi uyandırırdır. Günümüzde o tür gösterilere büyük bir özlem duyulmaktadır.

Panayırlar yurt sathında nam ve şanını korumaktadır. Panayır kurulmasına bir hafta evvelinden yurdumuzun çeşitli yerlerinden türlü esnaflar evvelden mektup ve telefonla başvurarak yerlerin tahsis işlemini yaptırmaktadırlar. Esnaflar yer tahsis işleminde adeta yarış edercesine panayıra katılmak istemektedirler.

Özellikle ilkbahar panayırı genelde yağmurlu geçmekte bu durum ilkbahar panayırına bambaşka bir görünüş verip havanın biraz güneşli olması halinde panayır tüm hızıyla devam etmekte, alışverişler yapılmaktadır.

Halk arasında anlatıldığına göre Manyas’ın ilkbahar panayırı döneminde yağmuru düğüne davet etmişler. “Kusura bakmayın gelemem. Çünkü Manyas’ın panayırı var” demiş.

Eski tarihlerde köylüler ve civar ilçelerden esnaflar at ve öküz arabaları ile panayıra gelmekte ve arabaları panayır bölgesinin oldukça doldurmakta idi. Panayıra gelenler çeşitli ihtiyaçlarını temin edebilmek için birkaç gün panayır bölgesinde kalarak çeşitli alışverişlerini yapıp köylerine dönmekteydiler. Günümüzde motorlu vasıtaların bol oluşu nedeniyle sabah gelip akşam dönmektedirler. Bu durum panayırın eski dönemlere göre kalabalık değilmiş gibi görünmesine neden olmaktadır.

Manyas panayırlarında esnaflara Belediye tarafından gereken kolaylık gösterilmekte ve panayır mahallindeki esnafların elektirik, su ve diğer ihtiyaçları karşılanmaktadır.

Panayırlara günümüzde eskisine göre rağbet azalmış olsa da bazı esnaflar “Bizlerde alışkanlık yaptı. Zarar etsek de panayıra gideriz” demektedirler”

Son yıllarda İlkbahar panayırında Süt Ürünleri Şenliği düzenlenmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu