Mart ayında çiçekler

Mart ayının gelmesiyle birlikte çiçeklerde yavaş yavaş kışın yorgunluğunu üstlerinden atmaya başladılar. Mart ayında çiçeklerinize nasıl bakım yapabilirsiniz?

Mart bakımı için, ilk iş olarak bahçenizdeki otları temizleyin. Çiçeklerinizin budama, gübreleme, ilaçlama gibi bakım işlerini tamamlayın. Çiçeklerinizi canlandırmak için kırık ya da kurumuş dallarını temizleyin. Bahçenizde ortanca çiçekleri bulunuyorsa, onları hava alacak şekilde ortalarından temizleyin. Sadece çiçeklerinizi değil, bahçenizdeki çimleri de unutmamanız gerekiyor. Bahçenizin çim alanlarında oluşan yosunları temizleyin. Bir daha oluşacak yosunlaşmayı önlemek için de, gübre zamanı yosun önleyici gübreler kullanabilirsiniz. Bu mevsimde açan çiçeklere daha canlı bir hava kazandırmak için, çiçek besini verebilirsiniz.

Bahçenizi ya da balkonunuzu süsleyen sıklamen, sümbül, çiğdem, nergis, menekşe ve lale gibi soğanlı bitkiler bu ay uyanmış olacaklar. Bu çiçekler dekoratif olarak da gerek bahçenizde, gerek evinizde hoş bir görüntü oluşturacaklar. Mor çiçekleriyle bahçenize renk katan menekşeleri bir saksıya dikerek, evinizdeki bir camın önüne koyabilirsiniz. Menekşeler kokusu ve görüntüsüyle odanıza farklı bir hava katacaktır. Sümbül, lale ve çuha gibi çiçekleri saksıya ekip, balkonunuza da koyabilirsiniz.

Özellikle yaseminler bu mevsimde çok güzel görünür. Bahçenizdeki güzel görüntüsünü evinizde de yakalamak istiyorsanız, bahçenizdeki yasemin çiçeğinden kopardığınız bir – iki dalı vazoya koyarak evinizi süsleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu