Marul nasıl yetiştirilir?

Marul, bir yıllık bir bitkidir. Birçok çeşidi bahçede ya da balkonda kolayca yetiştirilebilir. Ülkemizde en çok yetiştirilen türler: Yedikule kıvırcık, kaşık, arapsaşı göbek ve aysbergdir. 

Marul serada, 12 ay boyunca yetiştirilebilir ya da Aralık-Ocak-Şubat dışındaki aylarda tohumları ekilebilir. Marul tohumları, özel çimlendirme kabı ya da herhangi bir kap içerisine yerleştirilmiş ve yüzeyi düzenlenerek bastırılmış harç üzerine üst üste gelmeyecek şekilde serpilmelidir. Bu har, 2 ölçek toprak, 1 ölçek dere kumu yahut mil ve bir ölçek torf karışımıyla hazırlanabilir. Tohum ekimi sonrası, üzeri 2 milimetre kalınlığında torf ya da toprakla örtülüp, hafifçe bastırılmalıdır.

Marul ekimi yapılan kap, gölge bir yere yerleştirilip “sisleme” adı verilen su püskürtme tekniğiyle sulanmalıdır. Ekim yapılan bölge devamlı olarak nemli kalmalı, ancak çamur olmamalıdır. Yaklaşık 7 gün içerisinde tohumlar çimlenmeye başlayacaktır. Bu süre zarfında bitki besiniyle, 10 gün arayla gübreleme yapılabilir.

Marulun faydaları ise şu şekilde sıralabilir: A, B1, B2 ve C vitaminleri ve mineraller açısından oldukça zengindir. Ayrıca sinirleri yatıştırır ve uykusuzluğu giderir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu