Masa Çiçekleri – Masalar İçin Çiçek Dekorasyonu

Masa çiçekleri ile dekorasyon nasıl yapılır? Çiçek düzenlemede yapılan hatalar nelerdir? Masalara göre çiçek dekorasyonu nasıl olmalıdır?

Dekorasyonda aranacak ilk şey, desenin masa örtüsü, yemek tabakları ve bardaklarına yapı bakımından uyması, onlarla bir armoni oluşturmasıdır. Ayrıca masa için yapılacak çiçek dekorasyonunda şu özelliklerin bulunmasına da dikkat edilmelidir:

 • Desenin dört taraftan da iyi ve güzel görünmesi
 • Desenin masada oturanların birbirlerini görmelerine engel olmaması. (Bu yükseklik yaklaşık olarak 18 santimdir.)

Biçim

Örtünün, bardakların, çiçeklerin ve vazonun materyal yapısı bakımından birbirine uymaları önemlidir. Bu uyumu yaratabilmek için masa örtüsünün yapısı ile çiçek kabı denenmelidir. Ayrıca çiçek kabının yalnız olarak kullanılacak çiçeklerle yapı yönünden de denenmesi gerekir. Eğer ayrı ayrı uyumlar elde edilirse beraberce de uyum yaratılmış olur. Bu  konuda yemek takım ve bardaklarını da ayrıca düşünmek gerekir.

Kaplar

Kullanılacak çiçek kaplarının ölçüleri, şekilleri, ağırlıkları masanın ölçüleri ile ayarlanır.

Kapların şekilleri; yuvarlak, oval, dikdörtgen ve kare olabilir. Yuvarlak cam vazolar çok kullanılan kapla arasındadır. İyi ve yerinde kullanılmalarına dikkat edilmelidir. Dikdörtgen kaplar, oval ve köşeli masalar için en uygunlarıdır. Oval şekildeki vazo veya kaplar her şekil ve biçimdeki masalarla çok iyi uyum sağlarlar. Dikdörtgen ve oval şekilerde kullanılan kaplar yemek masalarında kullanılan gerekli materyallerin yuvarlakları ile dinlendirici bir kontarst oluştururlar.

Yapılacak dekorasyonda (masa çay masası veya soğuk büfe şeklinde düzenlenecekse) yükseklik ve genişlik konu olmamalıdır.

Desen diğer yerleştirmelerde olduğu kadar masa için yapılacak dekorasyonda da önelidir. Desen sade ve açık olmalı, hatlar birbirini kesmemelidir. Zira bu, desene karışıklık verebilir.

Desenler yuvarlark, oval veya dikdörtgen kaplara yapılabilir. Dekrasyon yaparken çiçek takacı kullanılabilir. Dekorasyon bittikten sonra, çiçek takacı yaprak veya çiçekle örtülür.

Düz bir kapta eğri hat uygulanarak masa süslenebilir. Yine dekorasyon düz bir kapta, bir köşesi yerleştirilerek dal uçları kabın sonuna gelmek suretiyle yapılabilir. Çok sığ bir kaba dallardan oluşan bir dekorasyon yapılabilir.

Meyve ve sebzeler çiçeklerle bir arada kullanılabilir. Bu dekorasyon tahta ya da bambu bir kaba yapılırsa daha iyi olur. Yeşil meyve ve yapraklarla yapılan desen sıcak havalarda eve bir serinlik ve tazelik verir. Bir iki çiçek ve suyu görülen bir dekorasyon eve mayıs havasını getirir.

Dekorasyonu yapılmış çiçekler masanın bir kenarına konulup diğer üç taraf serbest bırakılabilir. Veya karşılıklı iki yana da ayrı çiçek yerleştirilebilir. Yuvarlak masalar için bu uygun olmaz.

Masalar İçin Çiçek Dekorasyonu

Kahvaltı Masası İçin Masa Çiçekleri: Çiçekler sade, açık renklerde ve çiçek kabı mümkün olduğunca düz hatlı olmalıdır.

Öğle Yemeği Masası İçin Masa Çiçekleri: Desen, orta büyüklükte, neşeli, biraz koyu renkli olmalı; açık renkler ve geniş vazolar kullanılmamalıdır.

Çay Masası: Neşeli ve canlı olmalı, resmi olmamalıdır. Yemek masası için yapılacak desendeki dekorasyon özellikleri, çay masası için yapılacak dekorasyonda da aranır. Vazonun türü ve şekli çay takımlarına ve konuk sayısına göre değişir.

Akşam Yemeği Masası: Çiçek yerleştirme için en çok tercih edilen masadır. Desen resmi ve çiçekler dikkatle seçilmiş olmalı. Kırmız rengin bütün nüans ve tonları suni ışık altında iyi görünür. Beyaz, istenilen diğer renktir. Sarı da kullanılabilir. Fakat sıcaklık vermesi için turuncu renk eklenmemelidir. Bu özellikler kokteyl masaları için de düşünülmelidir.

Bahçe ve Kır Masası: Çiçek dekorasyonu kuvvetli olmalıdır. Alçak alıp hafif bir rüzgarla bozulmayacak şekilde yapılmalıdır. Kuvvetli renkler kullanılmamalıdır. Aksi olursa hafif renk uyumu, deseni silik hale getirip kaybettirebilir.

Masa Çiçekleri ile Dekorasyonda Sorulması Gerekenler

Yerleştirmeyi yapıp masaya koyduktan sonra sonuçtan emin olunmazsa dekorasyon için aşağıdaki sourlar sorulmalıdır:

 • Çiçek yerleştirmedeki renk, yemek takımlarının rengi ile uyumlu mu?
 • Kullanılan süsleme uygun mu, desene bir şeyler katmış mı, masa çiçeksiz de aynı güzelliği veriyor mu?
 • Genel uyum ve denge sözkonusu mu?
 • Her şey gerektiği kadar taze görünüyor mu?
 • Masa kalabalık görünüyor mu?
 • Düzenlenmiş orta kısım masa ölçüsüne göre uygun mu, yoksa çorba tabağının yakınına kadar gidiyor mu?
 • Çiçekler havanın ısı derecesine uygun veya zıt mı?
 • Çiçek takacı ya da görünmemesi gereken kısımlar görünüyor mu?
 • Çiçek kabı göze çarpacak kadar büyük mü?
 • Işık, oda ve çiçekler için yeterli mi?
 • Genel görünüş iyi mi?

Çiçek Aranjmanı Yaparken Yapılan Hatalar

Çiçek düzenlemede tasarım, yapılacak düzenlemeye bağlı olarak yapılan bir ön çalışmadır. Tasarım aşamasında teknik, renk uyumu, dikkat çekicilik, vurgu vb. ilkelere dikkat edilmelidir. Ayrıca yapılacak düzenlemelerde müşteri istekleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Çiçekleri birbirine bağlayarak oluşturacağınız buket, doğadaki türlerinden bambaşka olacaktır. Bunun için özen gerektirir.

Çiçeklerin en dikkat çekici, en güçlü görsel özelliği kuşkusuz renkleridir. Çiçeklerle oluşturulan düzenlemelerde kullanılan farklı renk seçeneklerinin, insanlar üzerinde farklı duygusal etkiler oluşturduğunu biliyoruz. Renklerin insanlar üzerindeki etkilerini ve yarattıkları havayı anlayabilmek için renk teorisini ve renklerin birbirleriyle olan uyumunu da anlamak gereklidir. Renklerin birbirleriyle ilişkisi ve uyumu, ‘ana’, ‘ikincil’ ve ‘üçüncül’ renklerden oluşan renk skalası ile daha kolay ortaya konulabilir ve daha kolay anlaşılabilir.

Renk skalasının sağ tarafında bulunan renkler sıcak, sol tarafında bulunan renkler soğuk renkler olarak adlandırılır. Bu renklere beyaz ekleyerek daha parlak renk tonları veya siyah ekleyerek daha mat ve koyu renkler elde etmek mümkündür.

Çok fazla çeşit çiçek kullanmak

Öncelikle size hitap eden bir iki çiçek ile başayın. Bu çiçekleri biraraya getirdikten sonra, gerekiyorsa, aralarına tamamlayıcı olarak sadece birkaç çeşit ekleyin. Sade bir buket ile çok daha hoş bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Dengeyi yakalayamamak

Çiçek aranjmanındaki tüm renklerin birbiri ile uyumlu olmasın gerek yok. Ancak buketin içinde daima bir geçiş rengi olmalıdır ki tüm renkleri biraraya getirebilsin. Aranjmanda ideal dengeyi yakalamak için farklı renk ve dokuları, ahenk yakalayacak şekilde biraraya getirmek gerekir.

Kümeler oluşturmamak

Genellikle üçlü kümeler her çiçek aranjmanı için idealdir. Üçlü kümeler dikkati aranjmanın üzerinde tutar. Kümelerden birini tam vazoya yakın bir noktaya yerleştirebilirsiniz. Böylece, beklenmedik bir etki yakalarsınız.

Sapları düzgün kesmemek

Çiçeklerin saplarını daima diyagonal olarak kesmek gerekir. Bu şekilde kesildiğinde, çiçekler suyu ve içindeki besinleri daha kolayca emer. Vazonun dibinde bakteri oluşumu da engellenmiş olur.

Suyu yeterince sık değiştirmemek

Çiçeklerin suyunu gün aşırı değiştirin. Vazodaki suyun içine bir miktar çiçek besini eklemeniz de çiçeklerin daha uzun süre dayanmasını sağlar.

Çiçek Sunumu

Eskiden moda olan dantel bardak altlıkları ve tepsi örtüleri, çiçeklerinizi daha nostaljik bir konsepte büründürmek için ideal seçimler olacaktır. Tepsi içine, içi çiçek dolu küçük vazonuzu ve bardak altlığını koyarak, masanız için güzel bir aksesuar hazırlayabilirsiniz. Dekoratif zeytinyağı şişesi veya su şişesine, rengarenk çiçeklerinizi yerleştirebilirsiniz. Çinko ve bakır kaplarınızı, daha sade görünümlü olan çiçekleriniz için vazo haline getirin.

Çiçeklerinizi vazoya yerleştirirken, seyrek olmalarına dikkat edin. Aksi takdirde, vazonuzun görünümü kaybolabilir. Çeşitli boylarda, 3 boyutlu görünümlü cam vazolar kullanın. Farklı boylardaki vazolar, yan yana koyulduğunda şık bir görünüm sergileyecektir. Cam vazoları, renkli olarak seçip, çiçeklerinizin renkleriyle uyumlu olmalarını sağlayabilirsiniz.

Özel Günler İçin Çiçek Sunumu

Özel günler için farklı konseptte çiçekler yaratın.

Sık kullandığınız masalar için, 10 cm’den yüksek çiçekler kullanmamaya dikkat edin. Hazırlayacağınız buketlerde farklı kombinasyonlar deneyin. Farklı türlerde fakat aynı renklerde olan çiçekleri birleştirin. Tercihe göre, aynı rengin koyu ve açık tonlarını aynı bukette bir araya getirebilirsiniz. Çiçeklerin renkleri kadar, yerleri de önemlidir. Konsol veya masanın üzerine koyun. Daha yaratıcı bir görünüm için de, peçetelerin üzerine yerleştirin. Peçeteleri istediğiniz yerde kullanabilirsiniz. Bu şekilde, daha kalıcı ve ağır bir görünüm sağlamış olursunuz. Daha kolay ve ekonomik yoldan bir buket hazırlamak için de sonbahar yapraklarını kullanın. Sararmış yapraklardan oluşan buket, hem romantik, hem de şık bir görünüm sağlar.

Günün önem ve konseptine göre, verilen fikirleri kullanarak, yaratıcı ve şık buketler hazırlayabilirsiniz.

Kaynak:

Çiçek Yerleştirme Yolları ve Şekilleri – Neriman Sapmaz

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu