Masa Örtüsü Çeşitleri Nelerdir?

Masa örtüsü masaları örten çeşitli renk ve boyutlardaki kumaş malzemelerdir. Masalara örtü sermenin en önemli sebebi, misafirlerin gözlerine ve zevklerine hitap etmektir.

Masa örtüleri hem güzel bir sunum için dekoratif işlev görür, hem de masada hijyen sağlanması için gereklidir.

Masa örtüsü

Masa Örtüsü Çeşitleri

Masa örtüleri yapıldıkları maddeye göre keten, pamuklu, yünlü, sentetik ve bunların karışımı olan kumaşlardan yapılır. Masa örtülerini, kullanım yerlerine göre molton (alt örtü), masa örtüsü ve napperon (kapak örtü) olarak ayırabiliriz.

Alt örtü (molton)

Esas örtüden önce masaya örtülen kalın pamuklu kumaşlardan yapılmış kalın örtüye molton denir. Molton masa örtüsü kadar büyük değildir. Masa kenarından 10 cm sarkacak kadardır. Moltonun kenarlarından lastik geçirildiği için herhangi bir yere bağlamaya gerek yoktur. Molton kullanmanın yararları:

  • Masanın kusurlarını gizler.
  • Masa örtüsünün kaymasını önler.
  • Kaza sonucu dökülen sıvıları emer.

Masa Örtüsü

Genel anlamda masa örtüleri deyince akla gelen, masaların kenarlarından aşağıya doğru sarkarak alt örtüyü ( molton ) ve masa tablasını örten örtüdür. Masa örtülerinin ölçüleri, kullanılacakları masaların ölçülerine göre belirlenir. Örtüler masa tablasının kenarından 30 cm aşağıya sarkmalıdır. Bu ölçüdeki bir masa örtüleri hem masayı tam anlamıyla örter, hem de sandalyelerin üzerine yığılmaz.

Masa örtüsü

Kapak örtü (napperon)

Kapak, masa örtülerinin çabucak kirlenmelerini önlemek ve hafif kirlenen örtüyü servis sonuna kadar kullanabilmek amacıyla serilen bir üst örtüdür. Kapaklar boyut olarak masa örtülerinden küçüktür. Masa kenarından 10 cm sarkacak kadardır. Göze hoş görünmesi için örtülerden farklı renklerde olabilir. Kapak örtü kullanmanın yararları:

  • Esas masa örtülerini, leke ve yanmalara karşı korur.
  • Masaya yemek, su, içki dökülmesi halinde, daha kolay değiştirilir; böylece yemeğin kesintisi önlenmiş olur.
  • Değişik renk ve desenler kullanılarak ortama değişik bir hava verilebilir.

Salon ya da mutfağınızın dekorasyonuna uygun mutfak örtüsü seçerek dekorasyonda süreklilik sağlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu