Masa Örtüsü Nasıl Ütülenir?

Masa örtüsü büyük bir parça olduğundan ütülemesi de uğraştırıcı olabilir. Fakat püf noktalarına dikkat ederek sofra takımlarını kolayca ütüleyebilirsiniz.

Masa örtüsü ya da tüm sofra takımlarını ütülerken kumaş özelliklerine dikkat etmelisiniz. Masa örtüleri elle düzeltildikten sonra tersinden ütülenmelidir. Ütüleme yapılırken kumaşın iplik boy yönüne dikkat edilmelidir. Ütülenecek parçanın püskül, saçak ve dantel gibi parçaları varsa elle düzeltilip şekil verildikten sonra buharlı ütü yapılmalıdır.

Dantel masa örtüsü yıkanıp kuruduktan sonra yüksek ısıyla ütü bezi kullanarak ya da buhar verilerek ütülenir. İpek ve sentetik kumaştan olan masa örtüleri tersinden, ham ipekler kuruyken işlenmiş ipekler ise nemliyken ütülenmelidir. İpek kumaşlara su ile püskürtme yapılması leke oluşumuna neden olabilir. Pamuklu ve keten masa örtüleri yüksek ısıda ütülenir.

Masa Örtüsü Ütüsü

 • Biraz kolaya bastırılmış veya sadece nemlendirilmiş masa örtüleri, kenarları düzeltilerek tek kat halinde ve yüzü masaya, uzun kenarları sağ ve sola gelmek üzere yayılır. Bu sırada örtünün fazla kısımlarının sağa gelmesine de dikkat edilmelidir.
 • Örtü dikkatlice masadan ütüleyenin önünden kaydırılarak ütülenmeye başlanır.
 • İşli bir kısım varsa önce bu kısım ütülenmeli, ardından yukarıdaki işleme geçilmelidir. İşli kısım simli veya brode ise üstlerine ütü basılmaz ancak etrafı ütülenir. Bu kısımları bir molton üzerinde tersinden ütülemek gerekir. Aksi halde yassılaşarak güzel görünümlerini kaybeder.
 • Sol yarısı ütülenen örtünün bu kısmı kaydırılarak masanın sol tarafından sarkıtılır ve sağ tarafa geçilir. Bu kısım da sol yarı gibi ütülendikten sonra bir kerede yüzünden tekrar ütülenir ve katlamaya geçilir.

Masa örtüleri serilmeyecekse saklanacaksa paravan şeklinde katlanır. Böylece masa üstünde kolay açılır. Masa örtüsü uzunlamasına ikiye katlanır, uçlar ayrı yönde geriye dönerek orta kat çizgisinde birleştirilerek örtünün büyüklüğüne göre enine üçe veya dörde katlanır. Orta kısımları işli olan örtülerde katlamanın mümkün olduğu kadar bu kısmı bölmeyecek şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca işleme olan kısımlara kat izi yapmamak daha doğru olur.

Peçete

Peçeteler Nasıl Ütülenir?

 • Masa örtüleri ile beraber peçeteler de kullanılırken temizliğine, lekesizliğine ve ütüsüne önem gösterilmesi gereken mefruşatlardandır.
 • Kolalı oldukları için fazla ıslatılır.
 • Enine boyuna çekilir.
 • Baskı ya da desen varsa ters tarafından masanın üzerine yayılır.
 • Önce sağ, sonra sol daha sonra üst ve alt dikişler kurutularak ütülenir.
 • Peçetenin geri kalan kısmı tamamen kurutulmadan ütülenir. Boyuna üç eşit parçaya ayrılır. Dikişlerin üst üste gelmesine dikkat edilir. Önce alt sonra üst kenar kıvrılıp ütülenir.
 • Peçete açılır. Ütü hatları kaybedilmeden tersinden kurutularak ütülenir. Sonra ütü yerlerinden üçe katlanır.
 • Peçetenin ortası bulunur. Yan tarafları ortaya doğru kıvrılıp kitap şekli verilir.

Bu şekilde ütüleyerek harika sonuç elde edebilirsiniz. Güzel sofralarda kullanmanız dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu