Maya Çeşitleri

Sık kullanılan maya çeşitleri ekşi maya, hazır yaş maya, instant maya ve kuru mayadır.

Maya doğada bulunabilen ve birçok çeşidi olan bir mikroorganizmadır. Hamur mayası ise bu mikroorganizmanın alt grubudur. Mayanın içinde B vitaminleri, demir, krom, magnzyum, fosfor, çinko selenium gibi mineraller ve protein bulunur.

Ekşi maya: Fermente edilerek üretilir. İçeriğinin yüzde yetmişi sudur. Uygun koşullarda dayanma süresi 3-4 haftadır.

Hazır yaş maya: Yaş mayanın dayanma süresini uzatmak üzere üretilmiştir. Yüzde 7-5 ile 8,3 arasında bir oranda su içerir. Ilık suyun içinde ıslatılmak sureti ile kullanılır. Kullanılıncaya kadar 0-4 derece arasında muhafaza edilir. Uygun koşullarda dayanma süresi 3-4 haftadır.

İnstant maya: Çok ince, granül yapısındadır ve hemen çözünür. Su içeriği yüzde 5’e düşürülmüştür. Islatılmasına gerek olmaksızın, direkt olarak una karıştırılmak suretiyle kullanılabilir. Serin ve kuru bir ortamda iki ay kadar muhafaza edilebilir.

Kuru maya: Ev kullanımına uygundur. Krem renginde ve küçük granüller halindedir. Kullanılmadan 15 dakika kadar önce ılık suda eritilerek hazırlanır. Serin ve kuru bir ortamda on iki ay kadar muhafaza edilebilir.

Mayalı hamur hazırlanırken, kuru ya da hazır yaş maya, ılık suya katılır ve şeker eklenir. Kullanılan su mayanın 3 katı oranında ılık su olmalıdır. Suyun ılıklık derecesi ise 35-40 derece olmalıdır. Maya miktarının hazırlanacak ürüne uygun olarak ayarlanması gerekir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu