Mayıs Ayında Bahçede Yapılacaklar

Bahar geldi, havlar ısınmaya başladı. Balkonda ve bahçede yapılacakların zamanı da geldi. Yaz çiçeklerinin tohumları atılıyor, minik bir bahçe hayali kuranlar için henüz geç değil.

Bu ayda çim alanlarda sulama, biçme ve yabancı ot temizliği önceliklidir. Geniş yapraklı yabani otları elinizle sökebilirsiniz, daha küçük ya da daha iri olanları ucu çatallı makasla sökebilirsiniz.

Gübreleme zamanı da geldi. Uygun ir azotlu gübre ile çimlerinizin yıllık azot ihtiyacını karşılayabilirsiniz. Ağır topraklı çimenlerin kumlama işlemine de başlanmalıdır.

Çim

Leylak, süs ağaçları ve çalıların geçen ve tohuma yönelen çiçeklerini kesmek gerekir. Kışın yapraklarını döken bitkiler de mayıs ayı sonuna doğru budanabilir. Güllerin genç sürgünlerinin kısaltılmasının vakti de geldi. Böylece çok çiçek açar ve sürekli çiçekli kalır.

Çiçeklenme dönemi sona eren çiçekleri kökten ayırarak veya parçalayarak üretebiliriz. Begonya, Kana, Yıldız, Glayör ve bazı Lilia çeşitleri de mayısta dikilirler. Nilüferler de bu ayda dikilir.

İlkbaharda ekilen soğanların yıllık otsu bitkilerin ve çiçek veren çok yıllık bitkilerin çiçek vermesi biter. Ağ açsıların çiçek vermeleri de sona erer ve yeşillikle kaplanırlar. Gül de çiçeklenmeye başlar.

Balkona sardunya gibi bitkilerin yanına çiçek veren ya da yapraklı ağaçsılar yerleştirilebilir.

Balkon çok güneş alıyorsa perde, hasır ya da naylon örtülerin uygun biçimde yerleştirilmesiyle ışığı kıran bir düzen kurulmalıdır.

Filiz

Bitkinin yapısal özelliklerine, iklime, kullanılan saksı ve toprak cinsine uygun bir sulama rejimi saptanmalıdır. Bitkilerin aşırı güneşli saatlerde sulanmamaları, sulama suyunun soğuk olmaması çok önemlidir.

Yeşeren soğanların bulunduğu yetiştirme sandıklarına yeni çiçeklerin ekilmesinde iki yola başvurulur: Soğanlar yetiştirme sandıklarında bırakılarak, ayrıca yeni tohumlar ekilir; soğanlar sandıktan alınıp bir kenarda bekletilir ve sandıklara yeni çiçekler ekilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu