Menteşe Nasıl Takılır?

Sürekli açıp kapamaktan dolayı dolap menteşeleri zamanla aşınabilir. Bunun yanı sıra kurulum da gerekebilir. Bunun için birinden yardım almak zorunda değilsiniz.

Dolap menteşesini takmak için birkaç malzemeye ihtiyacınız olacak. Bunları tedarik ederek menteşeleri kendiniz takabilirsiniz.

Dolap Menteşesi Nasıl Takılır

Menteşe Nasıl Takılır?

Menteşe iki parçadan oluşur. Bunlardan biri dolaba, diğeri de dolabı kapağına takılır. Bu parçaları takarken kapağın kaymaması ve iki parçanın tam olarak üst üste gelebilmesi önemlidir. Aksi durumda dolabın kapağı tam kapanmayacaktır.

Öncelikle menteşeyi takacağınız yeri işaretleyin. Bunun için kurşun kalem kullanabilirsiniz. Menteşe sayısı dolabın boyutuna göre değişebilir. Küçük dolaplar için iki menteşe yeterli olacaktır. Menteşe sayısı kadar yeri kalemle işaretleyin. Ardından matkap yardımıyla menteşe yuvasını açın.

Menteşe yuvasına menteşenin derin kısmını yerleştirin. Ardından iki vidayla bu bölümü sabitleyin. Sabitlediğiniz bu kısım dolabın kapağını tutacak. Ardından menteşenin diğer kısmı takacağınız yeri dolabın kapağında işaretleyin. Burada da matkap yardımıyla vida yuvaları açın. Menteşenin sabit kısmıyla dolaptaki kısmın bağlantısını yapın. Bu işlemi yaparken kapağı kaydırmamaya dikkat edin.

Son olarak da ayar vidasını takmanız gerekir. Bu vida, menteşenin ortasında bulunur. Bu vidayı sıkıp gevşeterek istediğiniz ayarı yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra menteşeler zamanla gıcırtı yapabilir. Menteşede yapısal bir sorun olmadığı halde gıcırdamalar varsa, menteşelerinizi yağlayarak eski işlevsel haline getirebilirsiniz.

Bu yöntemi kullanarak menteşeyi kolayca takabilir, problemli menteşelerinizi yenileriyle değiştirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu