Menteşe Yağlarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Menteşeler, kullanımına ve zamana bağlı olarak bünyesindeki yağı kaybeder ve gıcırdama yapar. Yağlama yaparken dikkat edilecek birkaç husus ile gıcırdamalara ve bozulmalara engel olabilirsiniz.

Menteşelerde yapısal bir sorun olmadığı halde gıcırdamalar varsa, menteşelerinizi yağlayarak eski işlevsel haline getirebilirsiniz.

  • Yağlamadan önce menteşelerin kullanılabilir olduğundan emin olun. Menteşe çok eskimişse, yağlamaktansa değiştirmek daha faydalı olacaktır. Gevşeme varsa, vidaları sıkın. Paslanma varsa pas gidericiler kullanın.
  • Menteşeleri sökün ve tozdan arındırın. Aşırı tozlanmış menteşeleri sökmek için, önce makine yağıyla yağlamanız gerekebilir.
  • Yağlama işlemi için, makine yağını tercih edin. Zeytinyağı ve yemeklerde kullanılan sıvı yağ da kullanılabilir. Fakat özellikle sıvı yağ, çabuk kir topladığı için, bu yağlama işlemi kısa süreli çözüm getirecektir.
  • Makine yağına alternatif olarak gres yağı da, menteşeleri yağlamada başarılı sonuçlar verir.
  • Makine yağı ile menteşeleri yağlarken, bir tutam pamuğun üzerine bir miktarda makine yağı dökün ve menteşelerinizi yağlayın. Menteşe deliklerinin üzerinde yağlama delikleri var ise buraya az miktar yağ dökmeniz yeterli olur.

Dönemsel olarak menteşelerinizin kontrolünü yapmaya, yağlamaya ve gerekirse menteşelerinizi değiştirmeye dikkat edin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu