Mercimek

Marmara, Ege ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde yetişen bir baklagildir.

Lifli ve bol proteinli bir besin olan mercimek başta B vitamini ve demir olmak üzere kalsiyum, manganez, sodyum, bakır, çinko ve fosfor mineralleri açısından da zengindir. Yeşil ve kırmızı olmak üzere iki rengi vardır. Çorba, yemek, ve çeşitli garnitürlerde kullanılır.

Kırmızı mercimek

Kırmızı mercimek kabuksuzdur ve nişasta oranı fazladır. Natural tada sahip olan kırmızı mercimeği salatalar için sekiz dakika, püreler ve çorbalar için 10 dakika pişirilmelidir.

Yeşil mini mercimek

Sıcağa ve haşlanmaya dayanıklıdır. Çok pişirilse bile formu bozulmaz. Yoğun fındığımsı tada sahiptir. Salatalar için 30 dakika, yemekler için 40 dakika pişirilir. Yeşil mercimek, ülkemizde normal mercimek olarak tanınır. Pişirirken kabukları çabuk patlar. Yemek ve püre yapmak için uygundur.

Mercimeğin faydaları

Mercimeğin besin değeri oldukça yüksektir. Bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra zihni de kuvvetlendirir. Gözler için oldukça yararlıdır. Mercimek kalori yönünden oldukça zengindir. Kansızlık için faydalıdır. Kalp, damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu