Mermer Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Mutfak tezgahları ve yer döşemeleri için sık kullanılan mermerlerde, zaman içerisinde lekeler ya da çizikler oluşabilir. Etkili temizleme yöntemleriyle, mermerlerde oluşan bu lekeleri, kolaylıkla yok edebilirsiniz.

Tezgah ya da yer döşemesi temizliği yaparken, sentetik bazlı kimyasallar ve çamaşır suyu  gibi maddelerden uzak durulmalıdır. Bunun yanı sıra, mermerlerin temizlik ve bakımı için birtakım yöntemlere de dikkat edilmelidir.

Mermer Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Yer döşemelerini çizilmeye karşı korumak için; sandalye, koltuk, sehpa gibi mobilyaların mermerle temas eden noktalarını keçe ile kaplayın.
  2. Mermer yüzeylere kahve, çay, meyve suyu içecekler ya da yiyecek maddeleri döküldüğünde, ılık bir bez ile vakit geçirmeden temizleyin. Temizleme işlemini ertelemeniz, lekeyi çıkarmanızı zorlaştırabilir.
  3. Mermeri temizlemek için ılık su ve sabun kullanın. Fırçalar ve yumuşak olmayan temizlik aparatları, mermerin çizilmesine neden olabilir.
  4. Açık renkli mermer temizliğinde leke oluşumunu engellemek için oksijenli su kullanın.
  5. Fazla kirli yüzeylerde mermer  için hazırlanmış, özel leke giderici solüsyonlar ya da seyreltilmiş bulaşık deterjanı kullanın.

Mutfağın ve yer döşemelerinin mermerlerini temizlerken kullandığınız yöntemlere dikkat ederek, mermeri uzun süre yıpranmadan kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu