Meryem Ana Panayırı

Gökçeada’da her yıl 14-16 Ağustos tarihlerinde Rumlar tarafından düzenlenen Meryem Ana Panayırı, adanın en kalabalık olduğu dönem.

Meryem Ana’nın ölüm günü olan 15 Ağustos’un kutlandığı bu panayırda, Yunanistan’da ve başka ülkelerde yaşayan adalılar, onların çocukları ve torunları bir araya geliyor. Hıristiyan inanışında azizlerin ölüm günü şenlik gibi kutlanıyor.

Eskiden 14 Ağustos sabahı köyün gençleri evlerin kapılarını çalarmış. Kapıyı açanın üstüne su, un, domates, yumurta gibi şeyler atarlarmış. Bunun bir şaka olduğunu bildikleri için kimse darılıp gücenmezmiş.

Tepeköy, panayıra ev sahipliği yapan köy. Hala devam eden geleneğe göre, 14 Ağustos akşamı hayvanlar kesiliyor ve kazanlarda pişiriliyor. 15 Ağustos’ta köyün meydanına kurulan kazanlarda yemek, tatlı, şarap dağıtılıyor ve toplu halde yeniyor. Sonra dans, şarkılar başlıyor. Sabaha kadar eğlence devam ediyor.

Meryem Ana Panayırı’nda Neler Yapılır?

Meryem Ana Paayırı birlikte eğlenceler eşliğinde yemeklerin yendiği, bir dolu ritüelin yaşandığı tarih aralığıdır.

14 Ağustos’ta Gökçeada’da evler temizlenir, kiliseler yıkanır ve ikindiye doğru herkes en güzel giysilerini giyerek yemeğe katılır. İnsanlar arefe günü öğleden sonra Tepeköy’deki kilisenin bahçesindeki ağaçlara adaklarını bağlarlar. Tepeköy’deki kilisede bir ayin düzenlenir. Köyden bazı insanlar da bir sonraki gün için yapılacak yemek hazırlıklarına başlar. Kilisenin bahçesinde yemekler yapılır.

15 Ağustos’ta Tepeköy’deki  kilisede ayin düzenlenir. Metropolitler cemaate kaşıkla şarap ikram ederler. Kişiler, şarabın üzerine de ekmek yiyerek ibadetini tamamlar. Ayinden sonra kilisenin bahçesinde yemek yenir. Artan yemekler, o günün akşamında düzenlenen ve gece yarısına kadar süren müzikli eğlence sırasında konuklara ikram edilir.

15 Ağustos akşamı herkes ada meydanında toplanır, müzikli eğlence gece yarısında kadar sürer.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu