Mevsim Çarkı

Her mevsimin kendine has meyve ve sebzeleri vardır. Sağlık açısından her sebze ve meyve mevsiminde tüketilmelidir.

Günümüz teknolojisi her ne kadar mevsimine göre sebze yeme anlayışını değiştirmiş olsa da, sağlık açısından beslenme listesini mevsime göre ayarlamak daha doğru olacaktır.

Mevsimi dışında yenilen sebzeler doğal ortamda yetişmez, çok lezzetli olmazlar ve gereğinden fazla fiyata satılır. Güzel görünümlerini sağlamak için hormonlarla desteklenirler ki bu da sağlık açısından sakıncalıdır.

Hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmede insanların bir numaralı destekçisi olan sebzeler, içlerinde bol miktarda vitamin ve mineral barındırırken, içerdikleri antioksidan bileşenler sayesinde vücudun hastalıklara karşı direncini arttırırlar.

Slow Food tarafından hazırlanan mevsim çarkı:

Mevsim Çarkı - Slow Food
Görsel: Slow Food

Her bitkide olduğu gibi meyveler de dalından koparıldıktan sonra zamanla yaşamsal faaliyetlerini sürdüremez hale gelir. Meyvelerin topraktan raflara kadar gelmesi için günümüz şartlarında uzun bir yolculuk yapması gerekmektedir.

Doğal meyvelerin bu uzun yolculuğa karşı daha dayanıklı olması için çeşitli koruyucu maddelerle desteklenmesi ya da daha az zamanda, daha fazla üretim yapılması amacıyla çeşitli hormonlar enjekte edilmesi insan sağlığı açısından tehlike oluşturuyor.

Bu gibi zararlı maddeler içeren meyvelerin tüketilmemesi gerekir. Meyvelerin sağlıklı olanlarını seçmenin basit birkaç yöntemi vardır. Meyve seçiminde güvenilirlik açısından mümkünse ambalajlı/etiketli ürünlere öncelik verilmelidir. Bu, meyvelerin kim tarafından, ne şekilde yetiştirildiği konusunda fikir verir.

Meyvelerin kendilerine ait özellikleri vardır. Katkısız olan meyveler kendi özel şeklinin dışına çıkmaz. Örneğin çilek,herkesin bildiği gibi orantılı üçgen şekli, kırmızı rengi, standart büyüklüğü ve kendine ait kokusu vardır. Gerekenden fazla büyük olması, ucunun kare olması gibi anormallikler, tüketiciye kendisinin doğal olmadığı mesajını verir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu