Meyve neye göre seçilmeli?

Uzun ömürlü olmaları bakımından üreticileri tarafında doğal olmayan meyveler, tüketiciye faydadan çok zarar vermektedir. Yapay yollarla olgunlaştırılan, taze kalması sağlanan meyvelerin tüketiminden kaçınmanın oldukça kolay yöntemleri vardır.

Her bitkide olduğu gibi meyveler de dalından koparıldıktan sonra zamanla yaşamsal faaliyetlerini sürdüremez hale gelir. Meyvelerin topraktan raflara kadar gelmesi için günümüz şartlarında uzun bir yolculuk yapması gerekmektedir. Doğal meyvelerin bu uzun yolculuğa karşı daha dayanıklı olması için çeşitli koruyucu maddelerle desteklenmesi ya da daha az zamanda, daha fazla üretim yapılması amacıyla çeşitli hormonlar enjekte edilmesi insan sağlığı açısından tehlike oluşturuyor. Bu gibi zararlı maddeler içeren meyvelerin tüketilmemesi gerekir.

Meyvelerin sağlıklı olanlarını seçmenin basit birkaç yöntemi vardır. Meyve seçiminde güvenilirlik açısından mümkünse ambalajlı/etiketli ürünlere öncelik verilmelidir. Bu, meyvelerin kim tarafından, ne şekilde yetiştirildiği konusunda fikir verir.

Hormonlu ve hormonsuz çilek

Meyvelerin kendilerine ait özellikleri vardır. Katkısız olan meyveler kendi özel şeklinin dışına çıkmaz. Örneğin çilek,herkesin bildiği gibi orantılı üçgen şekli, kırmızı rengi, standart büyüklüğü ve kendine ait kokusu vardır. Gerekenden fazla büyük olması, ucunun kare olması gibi anormallikler, tüketiciye kendisinin doğal olmadığı mesajını verir. Reyondaki meyve grubunun geneline bakıldığında büyük çoğunluğunda bu gibi anormallikler gözleniyorsa, farklı bir marketten alışveriş yapılmalıdır.

Bilinçli olarak yapılan alışveriş, sağlıklı besin tüketimine olanak sağlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu