Meyve Sıkacağı Nasıl Temizlenir?

Havalar ısındı, meyveler bollaşıyor.  Yaz meyveleri de pazar tezgahlarındaki yerini almaya başladı. Serinletici meyve suları içme vakti de geldi.

Taze meyve suları, düzenli spor yapanların, sağlıklı beslenmeye özen gösterenlerin ve sıcak havalarda serinlemek isteyenlerin tercihi olmaya devam ediyor.

Mevsim meyvelerinden evde kolayca kendi meyve suyunuzu yapabilirsiniz. Bunun için bir katı meyve sıkacağı ya da blendera ihtiyacınız var.

Bir hevesle alına katı meyve sıkacakları, temizliğinin güç olduğu düşüncesiyle mutfakta bir köşeye terk edilir. İlk birkaç kullanımda sonra da olduğu yerde unutulur.

Oysa meyvelerin bollaştığı bahar ve yaz aylarında taze meyve suyu herkese iyi gelir. Katı meyve sıkacağını pratik bir şekilde nasıl temizleyeceğinizi bilerek işinizi kolaylaştırabilir ve katı meyve sıkacağınızı işlevsel hale getirebilirsiniz.

Katı Meyve Sıkacağı Nasıl Temizlenir?

Dilediğiniz meyvelerden tam da istediğiniz gibi bir meyve suyu yaptınız. Öyleyse şimdi temizlik vakti.

Kullanımdan sonra katı meyve sıkacağının kontrol düğmesini (on/off) kapalı konuma getirin. Motor tamamen durduktan sonra katı meyve sıkacağının fişini prizden çekin.

Her katı meyve sıkacağının birbirinden farklı tasarımı olabilir. Fakat hepsinde bir kilit ya da mandal sistemi vardır. Mandalı açarak üst kapağı kaldırın. Meyve suyu haznesini, posa kabını, filtre kabını ve filtreyi çıkarın.

Bu parçaları çıkardıktan sonra geriye cihazın gövdesi kalacaktır. Gövdeyi suyla temas ettirmemelisiniz. Gövdeyi nemli bir bezle silin. Bu işlem için mikrofiber bez kullanabilirsiniz.

Fiş kablosu da kirlenmiş olabilir. Kabloyu da mikrofiber bezle silin. Fiş de kesinlikle suyla temas etmemelidir.

Filtreyi bir kenarda tutun. Kalan bütün parçaları su altında yıkayabilirsiniz. Katı meyve sıkacağının ızgaraları tıkanmış olabilir. Bunu anlamak içi ızgarayı ışığa tutun. Izgara eğer tıkanmışsa sıcak suda bir süre bekletin.

Temizlediğiniz parçaları bir araya getirmeden önce tüm parçaların kuruduğundan emin olmalısınız.

Katı meyve sıkacağı kutusunun içinden filtre temizleme fırçası da çıkmış olmalı. Filtreyi fırça yardımıyla az akan suyun altında temizleyin. Filtrede keskin bıçaklar bulunur. Elinizi kesmemek için dikkatli olun.

Katı Meyve Sıkacağı Temizliğinde Püf Noktalar

  • Katı meyve sıkacağının parçaları meyveler sebebiyle boyanabilir. Bir pamuğa sıvı yağ damlatın ve parçaları bu pamukla silin.
  • Katı meyve sıkacağını her kullanım sonrası temizleyin.
  • Temizlik bittikten sonra bütün parçaları tekrar monte etmeden önce kuruduklarından emin olun.

Bu yöntemleri kullanarak katı meyve sıkacağınızı kolaylıkla tmeizleyebilir, lezzetli meyve suları hazırlayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu