Michelin Yıldızı Nedir ve Nasıl Alınır?

Michelin yıldızı, Michelin lastiklerinin sahibi Andre Michelin ve Edouard Michelin’in müşterileni fayda sağlamak amacıyla geliştirdikleri bir rehber sonucunda 1900’lü yılların başından itibaren verilmeye başlanmıştır.

Michelin Yıldızı Rehberi

1900’lü yılların başında Michelin lastiklerinin sahibi Andre Michelin, kardeşi Edouard ile müşterilerine fayda sağlamak için hazırladıkları rehberde başta yolcular ve şoförler olmak üzere Michelin’in tüm müşterilerine konaklayabileceği, yemek yiyebilecekleri, araçlarını tamir ettirebilecekleri ve benzin alabilecekleri lokasyonları sıralar ve Michelin yıldızının hikayesi böyle başlar.

Michelin rehberi,  ilk zamanlar sadece bir rehber iken zamanla mekanların artması sebebiyle puanlama sistemine geçti. Bu puanlamada toplam 3 yıldız vardır.  Kimliğini kimsenin bilmediği Michelin lezzet müfettişleri restoranları ziyaret ederek yıldız alacak restoranları belirler.

Michelin yıldızı bir restorana yalnızca bir yıllığına verilir. Lezzet müfettişleri restoranları sürekli ziyaret ederek denetimlerini sürdürür. Uygun görülmeyen restoranın yıldızı geri alınır. Bu uygulamada, 2 yıldızı olan bir restoranın yıldızı 3’e çıkarılabileceği gibi 1’e de indirilebilir.

dinner-table-444434_1280

Michelin Yıldızı Kriterleri Nelerdir?

Michelin yıldızının kriterleri temel olarak 1904 yıldızında belirlendi ve zamanla geliştirildi. Kriterleri değiştirildiği en son tarih 1936. O günden bugüne de kriterler aynı şekilde sürüyor. O günden bugüne değişmeyen temel 5 madde şunlar: Malzeme kalitesi, hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık, yaratıcılık, ödeme karşılığının alınması ve kalite standartlarındaki istikrar.

Bunun haricinde genel ambiyansın menüyle bütünlüğü, hizmet kalitesi, temizlik, restoranın butik ve yenilikçi olması, şefin restoran sahibi olmasının yanı sıra, yine şefin Michelin yıldızlı restoranlarda çalışma geçmişinin olması da kriterler arasında.

ŞEf

Dünyada Michelin Yıldızlı Kaç Restoran Var?

Dünya üzerinde Michelin yıldızına sahip toplam 480 restoran var. Bunlardan 349’u tek, 81’i iki, 50’si ise üç yıldız sahibi. Londra’da üç yıldıza sahip sadece dört restoran varken Fransa’nın en meşhur restorsanı Gordon Ramsay’dır.

Michelin Yıldızlı Restoranlar

Michelin rehberi Türkiye’de basılmadığı için ülkemizde Michelin yıldızına sahip restoran yok. Michelin yıldızlı ilk ve tek Türk şef Ali Güngörmüş’ün restoranı ise Almanya’da bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu