Michelin Yıldızlı Tek Türk Şef Ali Güngörmüş

1900’lü yılların başında Michelin lastiklerinin sahibi Andre Michelin, kardeşi Edouard ile müşterilerine fayda sağlamak için hazırladıkları rehberde başta yolcular ve şoförler olmak üzere Michelin’in tüm müşterilerine konaklayabileceği, yemek yiyebilecekleri, araçlarını tamir ettirebilecekleri ve benzin alabilecekleri lokasyonları sıralar ve Michelin yıldızının hikayesi böyle başlar.

Michelin rehberi,  ilk zamanlar sadece bir rehber iken zamanla mekanların artması sebebiyle puanlama sistemine geçti. Bu puanlamada 3 yıldız vardır.  Michelin lezzet müfettişleri gizli restoranları ziyaret ederek yıldız alacak mekanları belirler. Bir Michelin yıldızı yalnızca 1 yıllığına verilir. Lezzet müfettişleri sürekli ziyaret ederek denetimlerini sürdürür. Uygun görülmeyen mekanın yıldızı geri alınır.

LeCanard_Slider_1200x460_IMPRESSUM
Görsel: LeCanard

Michelin yıldızı alabilmekiçin malzeme kalitesi, hazırlama ve pişirme konusundaki ustalık, yaratıcılık, ödeme karşılığının alınması ve kalite standartlarındaki istikrar kriterlerine uygun olmak gerekir.

349’u tek, 81’i iki ve 50’si üç yıldız olmak üzere, dünya üzerinde Michelin Yıldızı’na sahip toplam 480 restoran var.

Michelin Yıldızlı İlk ve Tek Türk Şef

Hamburg’daki Le Canard Nouveau isimli restoranıyla 2006 yılında yeme-içme dünyasının en saygın ödülü olan Michelin yıldızını alan ve halen bu unvana sahip tek Türk aşçı şef Ali Güngörmüş’tür.

LeCanard_Slider_1200x460_MITTAGS_neu
Görsel: LeCanard

1976, Tunceli doğumlu Ali Güngörmüş, 7 çocuklu bir ailenin ortanca oğlu. 10 yaşında Almanya’da işçi olarak çalışan babasının yanına Münih’e yerleşmiş. Ortaokulda okulda yemek yapmayı öğrenmiş. Ortaokuldan sonra aşçılık meslek okuluna girmiş ve 17 yaşında birinci olarak okulunu bitirmiş.

Hamburg’da Elbe nehri kıyısında, hayallerindeki restorana en uygun mekanı bulan şef 20 kişilik ekibiyle, bu hayallerin ilk adımlarını atarak restoranını açmış. Zorlu yolculuğunun sonunda Michelin Yıldızı almaya hak kazanan Ali Güngörmüş, şu anda Almanya’da, ülkenin geleceğini şekillendiren 100 beyin listesinde yer alıyor.

Coverentwürfe Ali.indd

Ali Güngörmüş’ün kendi yazdığı ‘’Mediterran’’ isimli bir kitabı bulunuyor. Bunun yanı sıra Ali Güngörmüş’ün hayatını  ve yemek tariflerini içeren, Alman yayınevi Collection Rolf Heyne tarafından “Ali Güngörmüş” adıyla, 287 sayfalık bir kitap yayımlandı.

Kitap, Fransız Edouard Cointreau Dünya Yemek Kitapları Ödülü Yarışması’nda, Akdeniz Mutfağı dalında 2008 yılında Almanya’da yayımlanan en iyi yemek kitabı (World Cookbook Award Fair) ödülünü kazandı. Firma açma ve girişimcilik konusundaki en önemli fuarlardan biri olan deGUT’da ise Ali Güngörmüş’ün hayatını ve başarılarını anlatan bir film gösterildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu