Mis kokulu bir bitki “Kış güzeli”

Kış güzeli bitkisinin anavatanı Çin ve Japonya olup, bu bitki kendine has özellikler taşıyan bir çalı türüdür.

Kış güzeli bitkisi, her türlü toprakta rahatça yetiştirilebilir, ama özellikle kireçli toprakta sağlıklı gelişim gösterir. Toprağı için özel bir bakım gerekli değildir. Bitki 3-4 metreye kadar boylanabilir. Fazla sulama istemeyen bu bitki, ilkbaharda çelikleme yöntemiyle, sonbaharda da köklendirme yoluyla çoğaltılabilir.

Kış güzeli, güneşi seven bir bitki olmasına rağmen, soğuğa karşı dayanıklıdır. Kışın sert esen rüzgârlardan korumak adına, bitkinin bahçede güneş alan ve güneye bakan bir duvarın önüne dikilmesi önerilir.

Kış güzeli fazla bakım istemeyen bir bitkidir. Eğer bitki küçük kalmış ise, budanmaması ve kendi kendine gelişmeye bırakılması tavsiye edilir. Fazla büyümüş, zararlı dalların budamasının çiçeklenme bittiği zaman yapılması önerilir.

Aralık-ocak aylarında çiçeklenen kış güzelinin yaprakları, çiçekler tamamen bittikten sonra ilkbaharda gelişir, sonbaharda dökülür. Yıldıza benzeyen, dallarda sarkık duran çiçekler açık sarı, içine doğru kahverengi ve mor renklidir. Çiçeklerin büyüklükleri yaklaşık 2,5 santimetredir.

Kış güzeli çiçekleri, etrafa mis gibi bir koku yayar. Bu nedenle de, çiçeklerinin kesilip, evlere alınması tavsiye edilir.
Siz de, bu öneriler ışığında bahçenizde kış güzeli yetiştirebilir, bahçenizi ve evinizi mis kokulu çiçekleriyle süsleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu