Mis kokulu bitki kekik

Ballıbabagiller ailesinden olan kekik; çimenlik, tarla, orman kıyıları ve çayırlarda görülen bitki türlerinin genel adıdır.

Kekik, çok yıllık ve otsu bir bitkidir. Doğada 350 türü bulunur. Güneşi çok seven bu bitkinin küçük yaprakları vardır. Beyaz, pembe ya da kırmızı çiçekler açan kekiğin hoş bir kokusu bulunur.

Sıcak, kuru ve taşlık topraklarda sık görülen kekik, haziran, ağustos ayları arasında toplanabilir. Odunsu dallarından çelik alarak ya da tohumla üretim yapılabilir. Kasım ve aralık aylarında ise, küçük kaplara ekim yapılabilir. Bitki filizlendiği zaman, bahçeye ya da daha büyük bir saksıya alınması önerilir. Ayrıca, geçirgen topraklarda sağlıklı gelişim gösterir.

Kekik, et yemeklerinde baharat olarak kullanılır ve kokusu ile meşhurdur. Ayrıca kekik çayı ve kekik yağı gibi kekikten yapılmış ürünler de vardır. Kekiği kurutularak da kullanılır. Bunun için, karanlık ve nemsiz bir ortamın tercih edilmesi önerilir.

Kekiğin, anti bakteriyel ve balgam söktürücü etkisi vardır. Öksürüğe, bağırsak iltihabına ve şeker hastalığına da iyi gelir. Ayrıca, üst solunum yolu enfeksiyonları ve soğuk algınlığı tedavisinde de kullanılır.

Siz de, bu bilgiler ile kekik yetiştirebilir ve bu yararlı bitkiden faydalanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu