Mistik Karışım: Nane ve Tarçın

İklimin üzerimizdeki etkileri üzerine hiç düşündünüz mü?

Mevsim geçişleri; yaşam alışkanlıklarımızdan, yeme alışkanlıklarımıza, psikolojimize kadar her şeyi etkiliyor. Sonbahar mevsimini geride bırakıp kış mevsimine geçişimizde de sıcak bir çayın üzerimizdeki etkisi hiç tartışılmaz daha da büyüyor. İçimizi ısıtacak her şey daha bir anlam kazanıyor. Üzerimize bir hırka alıp dışarı çıkacağımız havaları geride bırakmak üzereyiz; ama sıcak bir çayın verdiği mutluluk hissini geride bırakmak pek mümkün değil.

Siyah çay; ülkemizde en çok tüketilen çay olma özelliğini korurken, bitki çaylarının da artık daha tercih edilebilir olduğunu söylemek mümkün. Bitkilerin üzerimizdeki şifalı etkilerine bakacak olursak, çok da yerinde bir tercih olduğunu söyleyebiliriz. Bazı bitki çayları uyku bozukluklarına iyi gelirken, bazıları stresimizi azaltıyor, bazıları sindirime iyi geliyor. Soğuk havalar içinse, hem içinizi ısıtacak hem damağınızı tatlandıracak bir şeyler arıyorsanız; nane tarçın çayını önermek isteriz. Nane-tarçın çayının yapımı oldukça kolay. İhtiyacınız olan biraz nane ve tarçın çubuğu. Nane’yi taze bulmak oldukça kolay olduğu için lezzet ve sağlık açısından taze nane almanızı öneririz. Aldığınız taze naneleri güzelce yıkayıp süzgeçte sularını süzdürüp, bekletin. Diğer tarafta tarçın çubuklarınız hazır olsun.

Çayınızı tek kişilik yapmak istiyorsanız; tek bir tarçın çubuğu, tarçının yoğun aromasından dolayı bir veya iki kişi için idealdir. Suyunuzu 75-80 derecede kaynatın. Bu derece çaylarınızın acı olmaması için önerilen kaynama derecesidir. Çay yapımında suyun çok kaynar olması; çaylarınızın tadının acı olmasına neden olur. Suyunuzu ısıttıktan sonra tek bir kişiyseniz büyük bir kupa kullanabilir ya da küçük bir çaydanlıkta demleyebilirsiniz. Kupanızın veya çaydanlığınızın içine bir adet tarçın çubuğunu, 10-15 yaprak arası naneyi ekleyin, üstüne sıcak suyunuzu koyarak demlemeye bırakın. 2-6 dakika arası demlenme süresinden sonra içime hazır olur. Tarçın çubukları sıcak suya temas ettikten sonra, açılmaya başlarayak tarçının aromatik tadını verirken, nanenin fresh tadıyla birleşir ve oldukça mistik, lezzetli bir aroma oluşturur. Nanenin soğuk algınlığını önleyici etkisi, tarçının anti-bakteriyel özelliği birleşerek sizi soğuk havalardan korurken, hem içiniz ısınacak, hem de damak tadınız renklenecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu