Mitsubishi Electric Klima Sistemleri’nden klima seçimi önerileri

Klimalar artık, yaz aylarında serinlemek kışınca ısınmak için kullanılan lüks bir ürün halinde çıkıp, önemli bir ihtiyaç haline gelmiş durumda. Peki, klima alırken veya kullanırken ne kadar bilinçli olduğumuzu hiç düşündük mü?

Kullanılacak mekâna uygun olarak seçilmiş, montajı doğru yere yapılmış, düzenli olarak bakımı yapılan enerji verimliliği yüksek klimalar, yaz-kış rahat ve konforlu bir ortam sağlıyor. Mitsubishi Electric Klima Sistemleri uzmanları da doğru klima seçimi ve kullanımı ile ilgili 5 temel püf noktasına dikkat çekiyor.

  • Klima, mekânın değişkenlerine göre seçilmeli

Klima seçmeden önce, ilk olarak mekânın ısıtma ve soğutma ihtiyacı tayin edilmeli. Bu noktada;  mekânın büyüklüğü, içeride bulunacak ortalama insan sayısı, ısı kayıplarının ne kadar olduğu, binanın ve pencerelerin yalıtım durumu, binanın yönü ve diğer bazı değişkenler önem kazanıyor. Klimaların, bu değişkenlere göre seçilmesi gerekiyor.

  • Enerji tasarruflu ve düşük ses seviyeli klimalar tercih edilmeli

Yılın her ayı, konfor ihtiyacımızı sağlayan klimaların seçiminde, tercihlerin yüksek enerji verimliliği sağlayanlardan yana yapılması çok önemli.Klasik tip (on-off çalışan) klimalar yerine çok daha tasarruflu inverter klimalar tercih edilmeli. Isıtma, klima ile yapılacaksa istenen dış ortam şartlarında ısıtma yapabilen ısı pompalı (heat-pump) modeller seçilmeli. Konfor için verimliliğin yanı sıra özellikle yatak odalarında ve çocuk odalarında sessiz ortamlar aranır. Düşük ses seviyeli cihazlar bu konuda avantaj sağlar.

  • Klima kapasitesi ve montajın uzmanlar tarafından yapılması önemli

Büyük kapasiteli bir klima, her zaman iyi bir klima olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle klima, mekânın kapasitesine uygun olacak şekilde seçilmeli. Bu durum, klimadan en yüksek verimin alınmasını sağlayacaktır. Bunun yanı sıra, klimanın yer alacağı yer iyi bir şekilde seçilmeli ve montajı kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmalıdır.

  • Sağlıklı ortamlar için doğru filtre seçilmeli

İnsanlar için sağlıklı alanların oluşturulmasında temiz havanın önemi büyüktür. Bu nedenle klima filtrelerinin bakteri, virüs, alerjen ve tozları nötralize eden özellikte olması önem taşır. Günümüzde en yeni teknolojiler ile geliştirilmiş filtreler; bakteri, virüs, toz ve alerjenlerden arınmış sağlıklı bir ortamlar yaratmayı mümkün kılmaktadır.

  • Klima bakımı ve periyoduna dikkat edilmeli

Klima bakımları, her zaman uzman ekiplerce yapılmalıdır. Bu durum, klimanın uzun yıllar, performans kaybetmeden çalışmasını sağlamak için şarttır. Uzmanlar, klima bakımlarının periyodik olarak yılda 2 kez yapılmasını tavsiye etmektedir.

Bakımda, sadece klimanın temizlenmesi yeterli değildir. Bunun yanı sıra, filtrelerinin de düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Aksi durumda, klimanın ısıtma ve soğutma kapasitesi düşecek ve gereksiz elektrik tüketimi yaşanacaktır. Filtrenin temizliği kadar değiştirilme periyodunun takibi de önemlidir. Eğer klima hava temizleme filtresi ve/veya anti alerjik enzim filtresi ile donatılmışsa, bu filtrelerin düzenli olarak bakımının yapılması ve değiştirilmesi gerekir.

Klima spreyleri ise, klimanın iç parçalarına zarar verebilme ihtimali taşır. Bu nedenle kullanımından uzak durulmasında fayda vardır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu