Mobilya Terimleri

Mobilyalarınızı yenilemeye mi karar verdiniz? Mobilya alırken seçimi kolaylaştıracak dekorasyon terimleri.

Mobilya alırken size sunulan seçenekler içinde doğru seçimi yapabilmeniz için mobilya terimlerini biliyor olmanız gerekir.

Ahşap Kaplama: Sert ağaçlardan kesme, soyma veya biçme yöntemiyle elde edilen çok ince ahşap levha.

Ahşap Konstrüksiyon: Bir çerçeve içinde yan yana dizilen tablalara, bir ızgara meydana getiren ağaç çıtalarına, karton peteğin iki yüzüne kontrplak tablalara ve suni tahta levhası yapıştırılarak yapılmış tablalardır.

Ahşap Masif: Kütle ya da külçe halinde olan; som ahşap.

Bambu: Tropikal menşeli dayanıklı ve esnek bir malzemedir, bambu malzemenin bine yakın çeşidi bulunmaktadır.

Baza: Üstüne yatak konabilen, altı açılır mekanizması sayesinde dolap veya sandık olarak kullanılan üniteye verilen ad’dır.

Bini: Kapı, pencere gibi bölümlerin kanatları kapandığında kalan boşluğu örtmek üzere bu kanatların kenarına yapılan çıkıntılı kısım veya taşkın çıta.

Cilalama: Bir mobilyaya düzgün ve parlak bir yüzey kazandırmak için mekanik yöntemlerle uygulanan bitirme işlemidir. İşlem sırasında aşındırıcı yada örtücü maddeler kullanılır.

Cumba: Bir ahşap tablanın kenar yüzüne denir.

Demonte Mobilya: Parça parça paketlenmiş ve yeniden sökülüp takılabilecek şekilde tasarlanan, buna uygun bağlantı elemanları ile üretilen mobilya çeşididir.

Dilsiz Uşak: Ceket, mont benzeri eşyaları asmak için kullanılan, üst tarafı askı şeklinde olan tekil vestiyerlere denir.

Emprenye: Özel yöntemlerle ahşabın gövdesine çesitli kimyasal maddelerin emdirilmesi işlemidir. Bu işlem ahşap malzeme işlenmeden önce bir kez uygulanırken ahşabın ömrünü en az 10 kat artırmaktadır.

Formika: Kaplama amacıyla kullanılan; Fenol formol reçinesine batırılmış ve yüzeyi yapay reçine ile kaplanmış birkaç kat kâğıttan oluşan malzemedir.

Gardırop: Giyim eşyalarının saklandığı dolaplara genel olarak verilen ad.

Gümüşlük: Evin yemek odasında yer alan; cam, porselen, gümüş ve benzeri dekoratif eşyaların sergilenebildiği genellikle cam kapaklı yüksek dolaplara denir.

High-Gloss: Mobilya sektöründe parlak ve yarıparlak malzemelerden üretilmiş paneller, genel adlarıyla high-gloss (yüksek parlaklık) panel olarak adlandırılmaktadır.

İpyolet Kilit: Sürgüleri ile dolap kapağının altından ve üstünden kilitleme yapan, genellikle dolab türevlerine monte edilen gömme kilit türüdür.

Karyola: Üstüne yatak yerleştirilmesi için ahşap veya metalden üretilen edilen mobilya çeşididir.

Komodin: Karyola başlarında yer alan, iki – üç çekmeceli olarak tasarlanan ve genellikle dekoratif aydınlatma ile dekore edilen küçük dolaplardır.

Konsol: Genellikle salon için tasarlanan, duvar kenarına yerleştirilen, üzerine dekoratif eşyaların yerleştirildiği, çoğunlukla özel tasarım aynaların kulanıldığı çekmeceli dolap çeşididir.

Lake Boya: Mobilyanın; Bir kat astar boya ile boyandıktan sonra zımparalanması ve daha sonrada üzerine selülozik boyama yapılması sonucu elde edilen ve değişik renklerde uygulanabilen bir tür boyama işlemidir.

Lamel Levha: Farklı kalınlıktaki birçok sıkıştırılmış ahşaba verilen genel isimdir.

Laminat: Yapay reçine çözeltisi emdirilmiş kağıtların üst üste yerleştirilerek, sıcak preslerde basınç altında sıkıştırılması ile elde edilen malzemedir.

Mdf: Orta Yoğunlukta Lif Levha ağaç liflerinin sıcakta sertleşen sentetik reçine ile preslenerek birbirine kaynaştırılmasıyla levhalar halinde üretilen ahşap esaslı bir malzemedir.

Mdf LAM: MDF levha üzerine, sanayi makineleri yardımı ile melamin reçinesi ve tutkal tatbik edilerek dekoratif kağıt ile kaplanması sonucunda elde edilen levhadır.

Masif: Tomruktan biçildikten sonra kurutularak veya kurutulmadan kullanılan ahşap malzemeye verilen isimdir.

Pervaz: Gömme dolap, kapı, pencere v.b. işlerde taşıyıcı çerçeve ile duvarın üzerine tutturulan tahta. Veya kapı, pencere vb. yerlerin kenarlarına geçirilen ensiz parçaya verilen isimdir.

Portmanto: Ofis, otel, lokanta veya evlerde ceket, pardesü, şapka gibi eşyaları bırakmak üzere yapılmış askı ve dolaplardan oluşan mobilya’ya verilen isim.

Ranza: İki yataklı karyolanın özel olarak üst üste konumlandırıldığı dar alanlarda kullaılmak üzere tasarlanmış, 2 katlı karyoladır.

Sunta: Sıkıştırılmış talaş ve yongadan levhalar halinde üretilmiş malzemedir.

Suntalam: Odun veya odunlaşmış bitkisel hammaddelerin kurutulmuş yongalarının sentetik reçine tutkalları ile sıcaklık ve basınç altında yapıştırılması ve biçimlendirilmesi sonucunda elde edilen levhalardır.

Şifonyer: Birkaç çekmeceden oluşan, giysi ve eşyaları saklamaya yarayan bi kaç katlı olarak üretilen dolaplardır.

Tel Dolap: Eski dönemlerde buzdolabı yerine kullanılan yanları ve kapağı ince delikli telden yapılmış dolap çeşididir.

Vestiyer: Evde şapka, pardesü, şemsiye gibi eşyaları bırakmak üzere yapılmış askı ve kapalı dolaplardan oluşan bölüm.

Zigon Sehpa: İç içe geçerek yer kaplamayan sehpalar grubudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu